Kistesó és képernyő: az elvek igazi próbatétele

kisfiú televíziót néz

Kistesó és képernyő: az elvek igazi próbatétele

Sosem voltam a kisgyermekek tévéztetésének nagy rajongója, így első gyermekemnél másfél éves koráig még a YouTube időszaka sem köszöntött be. Tévé híján otthon egyszerű volt magamat a képernyő elleni elveimhez tartani, és később is sokáig csak betegség vagy körömvágás miatti figyelemelterelés eszköze volt egy-egy kedvenc mese. Most már 3,5 éves a lányom, időnként van, hogy 20-25 percig youtube-ozik, de sem nem mindennapos, sem nem alanyi jogon járó nálunk a mesenézés.

Viszont közben egy kistesóval (most másfél éves kistesóval) is gyarapodott a csapat, aki az utánzásban és nővére követésében is kiéli magát – meséli Szonja a DigitálisCsalád oldalán megjelent írásban, ahol a képernyő előtt eltöltendő időre vonatkozó elvek próbatételéről mesél.

tabletozó emberPersze mindeközben rengeteget tanul, ám akkor is követi a nagytesót a kanapéra, ha nem duplozni, hanem youtube-ozni szeretne. Másfél évesen természetesen pontosan tudja, mi következik, így ilyenkor az egyszerű figyelemelterelés vagy a velem való játék nem elég vonzó alternatíva a színes mozgóképekhez képest. Tudom, tilthatnám a nagyot, a dackorszakost, vagy küzdhetnék a kicsi figyelméért, szélmalomharc jelleggel. Ehelyett, be kell valljam, a képernyőmentes elvek és az ezzel szembe menő gyakorlat harcában nálam az utóbbi nyert.

Két év alatt nulla képernyő járna

Természetesen tisztában vagyok azzal, mit ajánl a WHO: kétéves kor előtt kifejezetten kerülendő a képernyő előtt töltött idő, azt követően pedig naponta maximum egy óra – de minél kevesebb, annál jobb – és az is mindig szülő társaságában. Nos, a naggyal az utóbbi kritériumot sem sikerül teljesíteni.

Sokan használják a digitális szittert, ha egyik gyermeküket le kell foglalni, míg a másikat altatják, nekem pedig házimunkák elvégzésében nyújtott már segítő jobbot Bogyó, Babóca és Tűzoltó Sam, de a patikai sorbanállás támogatója is volt már Tom és Jerry a kihelyezett monitorról. Ha újfajta mesét szeretne nézni a lányom, odaülök mellé. A fülgyulladást viszont nyugodtan megnézheti egyedül ötvenedszerre is, Bagolydoktor megbízhatóan nem zaklatja fel.

A kicsivel viszont már a kétéves korlát is megdőlt. Igen, bizony bumfordi mozdulatokkal felkapaszkodik nővére mellé a kanapéra egy Bogyó és Babócára, és csatlakozott már apjához és testvéréhez akkor is, amikor a Planet Earth természetfilmet vagy snowboardos videókat néztek. Van ugyanakkor néhány dolog, amit mindkét gyerekkel kapcsolatosan betartunk, hogy minimalizáljuk a képernyő negatív hatását.

Ezekről a cikk folytatásában olvashatsz: a digitaliscsalad.hu-n.