Ezt mondd a gyereknek, ha mérgében közli, hogy utál téged

Lényegében minden családban előfordulhat, hogy amikor a szülő és a gyerek között komolyabb nézeteltérés alakul ki, a csöppség dühében közli: Utállak!

Az alábbi mondatokkal szinte “lefegyverezheted” a legdühösebb csöppséget is, még akkor is, ha azt mondta, utál – írta a Babaportál.

„Látom, hogy mérges vagy. Mondd el mi bánt!”

A gyerekek talán nem tudják olyan választékosan megfogalmazni az érzéseiket, mint a felnőttek, de ez nem jelenti azt, hogy nem képesek elmondani, mi bántja őket.

Ha figyelmet mutattok a problémájuk iránt – akkor is, ha tisztában vagytok vele, hogy a hisztit egy meg nem vásárolt csokoládé okozza –, akkor anélkül tudjátok a nehézséget orvosolni, hogy bármelyikőtök magára venné a személyes sértést. Ráadásul ez a kicsiknek is egyértelművé teszi, hogy nem titeket utálnak, hanem csalódottak a helyzet miatt.

„Ha dühös vagy, akkor kérlek, mondd azt, és segítek neked. Az utálat nagyon erős kifejezés.”

Egyértelműsítsétek, hogy a gyűlölet olyan szó, amivel megbánthatják mások érzéseit. Nem szabad lelkiismeret-furdalást kelteni bennük, de az elmismásolás sem hatékony ebben az esetben.

Határozottan, de kedvesen értésükre kell adni, hogy ez a viselkedés nem megengedett, ugyanakkor érdemes a segítségetekről biztosítani őket.

„Sajnálom, hogy utálsz, mert én nagyon szeretlek téged.”

Nem hibáztatható egyetlen szülő sem, aki szíve szerint, megbántottságában hasonló módon szólna vissza a gyerekének, viszont az is tény, hogy ez nem vezetne sehová.

A szeretet erejét azonban nem szabad lebecsülni, ezzel a mondattal kifoghatjátok a szelet a vitorlából és máris megbeszélhetitek csemetétekkel, miért érez úgy, ahogy. Nem mellesleg ez elgondolkodtató példa a gyerek számára, hogy egy támadást így is lehet kezelni.

A cikk és a felsorolás folytatása a Babaportálon olvasható.