Hogyan okoz a gyermek agyában függőséget a monitor előtt töltött idő?

Egyre több és több hír szól arról, mennyire káros a rendszeres, hosszabb ideig tartó monitorbámulás, főleg a fiatalabb korosztály számára. Azonban a legfrissebb kutatások egy igazán megdöbbentő dologra mutatnak rá: a telefon/tablet nyomkodása, a képernyő előtt töltött idő hasonló függőséget okoz a kicsik agyában, mint a kokain!

A kutatás szerint a cukor (édességek), az online tevékenységek és mindenfajta jutalmazási módszer a gyerkőcök agyában beindítja a dopamin-képződést; az Instán kapott lájkok ugyanazt a kellemes érzést keltik, mint mikor valaki kokaint fogyaszt. Az online időtöltésnek súlyos hatása van a dopamin visszacsatolási ciklusra, melyeknek pontos miben létét még nem sikerült a kutatóknak feltárni – írta a babanet.hu.

A dopamintermelődés anélkül sarkall bizonyos tevékenységek gyakorlására, megtételére (például a képernyőbámulás), hogy valamiféle valódi biológiai szükségletünket elégítenénk ki vele, vagy fizikai függőséget éreznénk. Bár

a szakemberek szerint az online időtöltés káros hatással van a kicsik indulatkezelési képességeire, egyfajta türelmetlenséget kelt bennük

– olyan értelemben, hogy fokozza a vágyukat az azonnali örömérzet, kielégülés megélésére – és inkább választják a képernyőn olvasható/nézhető megoldásokat a valódi játékok/könyvek helyett, mégsem bizonyítható egyértelműen, hogy a monitor-bámulás későbbi felnőttkori agresszióhoz vezet.

A gyakori tabletezés, mobilozás stb. a gyermekek szervezetét folyamatos emelt szintű izgatottsági állapotban tartja, ami egyben kimerítő is, így kevésbé tudnak koncentrálni az iskolában, a valódi társas interakcióikban, kapcsolatot teremteni másokkal és a saját önvalójukkal, valamint szabályozni az érzelmeiket, indulataikat.

Általánosságban kimondható, hogy az a fajta dopamin-fröccs, ami a gyerekek szervezetét éri a képernyő-bámulás közben, deformálja az agyi jutalmazó központot, még az előtt, hogy az teljesen kifejlődött volna. Tehát sokkal több dopamin keletkezése után sóvárog az agyuk, mint amennyit az magától elő tudna állítani, így sokkal nehezebben is tudnak örömöt elérni, vagy megélni természetes örömszerzési forrásokból.

A teljes cikk a babanet.hu oldalon olvasható.