Két mondat kiabálás helyett

A gyermeknevelés néha elég frusztráló tud lenni. A kedves gügyögések, a puha és illatos kobakok és a gyermek növekedésének édes tapasztalata ellenére vannak nehéz pillanatok.

Mindenekelőtt nem árt tudnunk, hogy ha a gyermekünk valamilyen rossz szokással vagy rendetlen viselkedéssel bosszant már egy ideje, attól ő is szenved, nem csak mi – írta a Csalad.hu. Hiszen a legtöbb gyermek szeretne megfelelni a szüleinek és mindig a jót választani. Mikor újra és újra szófogadatlan, az automatikus reakció általában az, hogy egyre jobban felemeli a hangját a szülő. Szedd össze a játékokat! SZEDD ÖSSZE A JÁTÉKOKAT!

Csakhogy ez nem mindig hatásos és ha meg akarjuk menteni a hangunkat és a gyermekkel való kapcsolatunkat, jobb, ha inkább kipróbáljuk a következő két mondatot. „Látom, hogy most igazából szeretnél jól viselkedni és a lehető legjobbat tenni. Hogyan segíthetek neked ebben?”

Ezzel arra kérjük a gyermeket, hogy tegye meg a tőle telhető legjobbat, anélkül, hogy megaláznánk őt. Arra emlékeztetjük, hogy ő alapvetően és lényegét tekintve jó és a legjobban akar viselkedni, és mi azért vagyunk, hogy segítsük őt ebben. Tulajdonképpen ez a szülő feladata: a legjobbat kihozni a gyermekből, hogy kihasználja a benne rejlő lehetőségeket és fejlődjön. Senkit nem lehet úgy motiválni, hogy rámutatunk a gyengeségeire és nevetségessé tesszük. Azzal sem, ha kiabálnak vele és megalázzák. Még akkor sem, ha néha hatásos, hiszen van olyan gyerek, aki félelemből ezek után szót fogadhat.

A cikk folytatása a Csalad.hu-n olvasható.