Lázmérő – Túl a hagyományoson

kézben tartott lázmérő

Lázmérő – Túl a hagyományoson

Mivel csecsemőknél és kisgyermekeknél a lázmérő a házi patika elengedhetetlen része, jó tudni, hogy milyen eszközök között lehet válogatni, hány hónapos/éves kortól és hogyan kell őket használni. Fontos annak is utánanézni, hogy milyen nehézségekbe ütközhet az adott eszközzel való lázmérés.

S nem beszélve arról, hogy vannak gyerekek, akik sikítófrászt kapnak már attól is, ha a lázmérő csak a közelükbe kerül. A Bébik, kicsik és nagyok cikkéből most azokat a lázmérőfajtákat mutatjuk meg, amelyek jócskán túl vannak a hagyományos (félelmetes?) lázmérőkön. Íme!

Lázmérő cumik

Az izgő-mozgó cumizni szerető csecsemők ideális lázmérője lehet a lázmérő cumi, ami egy digitális számkijelzővel ellátott speciális cumi. Néhány perces cumizás után jelzik ki a szájban mért hőmérsékletet.

Lázmérő lapocskák (homlokra helyezendők)

A testfelületre, általában a homlokra helyezendő vékony, néhány centiméter szélességű és magasságú filmlapocskák színváltozással jelzik a hőmérséklet-változást. Néhány másodperces testfelülettel való kontaktust követően a filmlapocska színéből kiderül a hőmérséklet, gyakorlatilag a hőmérséklet színkódolását végzi el ez a fajta lázmérő.

Gyártmánytól függően különféle pontossággal való mérésre képesek.
Kényelmes megoldást nyújt, mert nem szükséges a vele való lázméréshez a csecsemő vagy a kisgyermek levetkőztetése, alvás közben is elvégezhető a lázmérés.

Hátránya, hogy az éjszakai sötétben a színe nem látható.

Fülhőmérők

Újszerű, ugyanakkor viszonylag drága megoldásnak számítanak a fülhőmérők. Mérési elvük az, hogy a fül dús érhálózattal ellátott dobhártyája által kibocsájtott ún. infravörös sugárzás komponenseinek arányából a kibocsájtó test hőmérsékletére, jelen esetben a testhőmérsékletre, lázra lehet következtetni.

A készülék infravörös sugárzás detektálására alkalmas, vékony, hengeres részét a hallójáratba kell bevezetni és megfelelő pozícióban ott tartani.

Az elemmel működő készülékek digitális kijelzőjén rövid mérési idő után olvasható le a mért hőmérséklet; az értékek a készülékek típusától függően a memóriában elraktározhatók. A fülhőmérővel való mérés helyes technikáját elsajátítva nagyon pontos mérésre nyílik lehetőség, amivel a kisgyermek és a szülő számára is kellemetlen, végbélben való lázmérés kiváltható.

Hat hónaposnál fiatalabb csecsemőknél a hallójárat túl szűk a fülhőmérővel való méréshez, idősebb korban pedig a fülben felhalmozódott nagyobb mennyiségű fülzsír akadályozhatja a pontos mérést.

Homloklázmérők

Nem terjedtek még el széles körben a homlokra helyezhető feltéttel rendelkező digitális homloklázmérők, amik – a fülhőmérőkhöz hasonlóan – a test által kibocsájtott infravörös sugarakat detektálják. Az elemmel működő homloklázmérők digitális kijelzőn mutatják a mért hőmérsékletet; amik akár a készülékek memóriájában is elraktározhatók.

A velük való mérés, könnyű és gyors, akár még akkor is, amikor a gyermek alszik.
Használjon bárki bármilyen típusú lázmérőt, lényeges, hogy használat előtt tanulmányozza át az adott készülék használati utasítását. Külön figyelmet fordítson arra, hogy mennyi idő szükséges ahhoz, hogy az elemmel működő készülékek bekapcsolást követően üzemképesek legyenek, és milyen hosszú a minimálisan szükséges mérési idő.

Bármilyen kérdése merül fel a készülékek használatát illetően, orvosa, gyógyszerésze tanácsaira minden esetben számíthat.

Dr. Dóczi István és Dr. Budai Marianna PhD szakgyógyszerészek teljes cikke a bebikkicsikesnagyok.hu oldalán jelent meg.