Mi is az a “láthatatlan köldökzsinór”? Így alakul ki a korai kötődés
Hogyan alakul ki a baba és az anya között az a csodás, láthatatlan kapocs? Mit tehetünk, hogy a gyerekkel való dinamikusan változó kapcsolatunkat segítsük? Hogyan alakul ki a korai kötődés?
Az anya és gyermeke között kialakuló kapcsolat alapvetően meghatározza a gyermek személyiségfejlődését. A harmonikus kapcsolat kialakítása és megtartása sokszor nem is olyan egyszerű mutatvány. Mint minden kapcsolat a szülő-gyermek kapcsolat is dinamikusan változó, szülőként mégis nagyon sokat tehetünk egész pici kortól a kiegyensúlyozott viszony megteremtéséért – írta a babanet.hu.
A csecsemő létfeltételeit tekintve koraszülött: segítséget igényel a szükségletei kielégítésében, a táplálkozásban, a tisztálkodásban, de még a helyváltoztatásban is. Léte a felnőttektől, eleinte elsősorban az anyától függ. Ahogy nem tud egyedül enni nagyon sokáig érzelmeit sem képes a felnőttek nyelvén kifejezni. Az anya nemcsak a testi, hanem jó esetben az érzelmi szükségleteit is kielégíti a babának.
A kapcsolat alakulását már a terhességtől kezdve sok tényező befolyásolhatja:
- Milyen érzésekkel várják a pici érkezését?
- Fiú lesz vagy lány? Mi mit szeretnénk? “ mindegy, hogy fiú vagy lány, csak egészséges legyen” Vágják rá sokan azonnal, azonban egy mélyebb beszélgetés során gyakran kiderülhet, hogy a legtöbb ember fejében mégis él egy vágy, milyen nemű gyermekre vágyna egy hajszállal jobban, ami teljesen természetes is.
- Gyerek jellemére vonatkozó elvárások: Ez egy legtöbbször tudattalan folyamat bennünk. A méhen belüli mozgások is információt adnak a piciről. Aktív vagy inkább nyugodt babának tűnik? Már a várandósság ideje alatt a legtöbb leendő szülő, nagyszülő beszél arról milyen is lehet majd a kicsi. Ezzel semmi gond nincs is, hiszen várják, szeretik őt. Mindenkiben él egy egészséges kép arról, hogy milyennek képzeli el gyermekét. A gond akkor van, ha az elvárás nem találkozik a csecsemő személyiségével. ( például egy több érzelmi odafordulást igénylő gyerek születik egy nyugodtabb helyett ) Fontos, hogy tudatosítsuk a félelmeinket ezzel kapcsolatban, hiszen így minél inkább fel tudunk készülni rá. “Bár örülnék, ha nyugodt és csendes babám lenne, de simán benne van a pakliban, hogy ő inkább egy élénk és éber baba lesz.”
A cikk folytatása (szülés és azután) a babanet.hu oldalon olvasható.