Újabb utóneveket engedélyezett az MTA

újszülött baba

Újabb utóneveket engedélyezett az MTA

Már a Trónok harca szereplője után is elnevezhetitek a gyermeket – íme a népszerű nevek és a leggyakoribb klasszikus utónevek friss listája.

Már adható a magyar lányoknak a Denerisz név, mert volt szülő, aki a Trónok harca-sorozat egyik főszereplője után kívánta a lányát elnevezni. A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete pedig – bár magyaros alakban – de elfogadta a kérelmet – írta az Infostart.

A csecsemőknek adott női nevek közül leggyakoribb a Hanna, a Zoé és az Anna, fiúknál pedig a Bence, a Máté és a Dominik a legnépszerűbbek – tájékoztatott Raátz Judit. Az összlakosságot nézve a Mária, Erzsébet, Ilona, valamint a János, József és István vezeti a sort – tette hozzá az MTA Nyelvtudományi Intézetének munkatársa.

Az intézet havonta bővíti az utónevek listáját, e hónapban kitűnt a Trónok harcából ismert Denerisz név engedélyezése.

Raátz Judit elárulta: a Zoltán név az 1960-as években vált népszerűvé, amikor Jókai Mór Kárpáthy Zoltán című regényét megfilmesítették, a Linda-sorozat után pedig egyre többen adták ezt a nevet újszülött gyermeküknek. A Krisztofer név pedig a Dallasnak köszönheti gyakoriságát. Ma, a török sorozatok idejében, a török neveket – mint a Szulejmánt – adják sokan gyermeküknek.

Fontos tudni, hogy a neveket az MTA nem eredeti helyesírásuk szerint, hanem magyarosított formában engedélyezi (például Krisztofer, Brendon), és van, amelyik névnek két formája is létezik (például Benjamin, Benjámin) – jól látható ez a Belügyminisztérium Nyilvántartások Vezetéséért Felelős Helyettes Államtitkárság listájából.

(Infostart)