Nem tudod elrontani! – vedd ölbe és szeretgesd!

Rarschburg alőadás

Nem tudod elrontani! – vedd ölbe és szeretgesd!

Ranschburg doktor a korai gyermek – szülő kapcsolatról

Október 17-én közel kétszáz mosolygó szemű érdeklődő – babát váró szülő- pár, kisgyermekes anyuka és apuka –   hallgathatta meg   dr. Ranschburg Jenő tanár úr több mint 50 éves pszichológiai tapasztalatain alapuló jó tanácsait, történeteit  Tudatos Szülők Iskolája első rendezvényén az IBS színpadon.

„A gyermek első életévét a szülői szolgálat tölti ki, nem pedig a nevelés. Minél szolgálatkészebben reagál a mama a kisgyermek igényeire  – sírására, ordítására – annál erősebb bizalmi viszonyt, kapcsolatot alakít ki kettőjük között, ami későbbiekben a gyermek önállóságában, kreativitásában erősen megmutatkozik. 1 év alatti csecsemőt nem lehet elkényeztetni! – mondja Ranschburg Jenő.

A korai gyerek-szülő kapcsolatról szóló előadásban kiemelt szerepet kapott az un. ősbizalom kialakulásának időszak, az első három hónap, mely főként az akció-reakció elvén nyugszik. A baba sírással jelezi édesanyja felé aggodalmát, éhségét, avagy szeretet éhségét, aki ezt minél hamarabb lereagálja, a baba annál nyugodtabb lesz. Hányszor fordul elő, hogy halljuk, hogy síró kisbabája felé az édesanyja szól, „mindjárt jövök , Kicsim!” és a csecsemő számára a hang és hanghordozás, majd az ehhez kapcsolódó – valóban hamar megtörténő –  érkezés, ölbe vétel a megnyugvás.

„Civilizált társadalmunkban csak előfeltételezett bizalommal lehet élni, ha zöld a gyalogátkelő lámpája, hiszek abban, hogy átsétálhatok az úton ,anélkül hogy elütnének. A gyerekeket bizalomra kell nevelni, mert csak akkor lesznek bátrak, akkor mernek majd kérdéseket feltenni a világról. A kreativitás alapja a bizalom és nem az IQ.” – vallja Ranschburg doktor.

Az előadásban számtalan érdekes és megfigyeléseken, kutatásokon alapuló gyermeknevelési praktikák és tudományos ismeretek is elhangzottak.

Részletek Ranschburg Jenő egyik előadásából az IBS Színpadon ITT.