Ne felejtsük el a családi történeteket!

A családi emlékezet jelentősen átalakult az évtizedek során, ugyanis míg régebben akár másfél évszázadnyi távlatban is megőrizték emlékeiket az emberek, ez az időtáv egyre rövidül, hiszen a generációk közti kommunikáció is ritkább. Hova lesznek a családi emlékek? Hogyan kezdhetünk a családkutatáshoz?

A családkutatás rejtelmeiről nyilatkozott az InfoRádió Családi hét című műsorában Ari Ilona, a Családkutatók Klubjának vezetője. Elmondta: az eddig említett nehézségek miatt jelentős igény van a családtörténet-kutatók összefogására. Becslése szerint ugyanis országszerte több tízezren foglalkoznak családkutatással. A Magyar Családtörténet-kutató Egyesületnek több mint ezer tagja van, de léteznek ezen kívül kisebb aktív klubok, Facebook-csoportok, illetve sokan önállóan folytatnak kutatásokat.

Keveset beszélgetünk, sokat felejtünk

Végigtekintve a XX. század viharain, azt tapasztalhatjuk, hogy bizony nagyon sok család szétszóródott, és sokan szeretnék megtalálni a családtagjaikat – fogalmazott Ari Ilona. Szerinte egy-két évnyi kutatómunkával már érdemi új információkhoz lehet jutni, sőt olyan kollégáról is tud, aki több mint tíz évnyi kutatással igen komoly eredményeket ért el, könyvet is megjelentetett.

Az idősebb korosztály kétségkívül fogékonyabb a múlt megismerésére, ezért köreikből kerülnek ki a legaktívabb kutatók, akik gyakran nemcsak az őseiket, hanem az élő családtagjaikat is felkutatják. Fontos összetartó ereje van tehát ennek a munkának, mert a családkutatás valamelyest ellensúlyozni képes a családok napjainkban egyre gyakoribb széthullását.

A családkutató szerint a családi emlékezet valóban jelentősen átalakult az évtizedek során. Ugyanis míg régebben akár másfél évszázadnyi távlatban is megőrizték emlékeiket az emberek, ez az időtáv egyre rövidül, hiszen a generációk közti kommunikáció is ritkább.

Pályázat is van

Éppen ezért indított idén év elején a fiataloknak szóló családkutató pályázatot az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ, azzal a céllal, hogy a családi történetek megörökítésére inspirálják a fiatalságot. Vannak ugyanis még családok, ahol a szülők leülnek beszélgetni a gyermekeikkel a régi dolgokról, a gyermekek pedig szívesen meghallgatják ezeket a történeteket – írta a Csalad.hu.

Pályázni 26 éves kor alatt lehet, a beadási határidő szeptemberben jár le. Részletek a pályázatról itt.