5 mondat, amit soha ne mondj szorongó gyermekednek!

5 mondat, amit soha ne mondj szorongó gyermekednek!

A szorongó gyermek segítése nem egyszerű, hiszen sokszor tehetetlennek érezzük magunkat. Nem tudjuk, hogyan kezeljük gyermekünk szorongását. Éppen ezért fontos, hogy megértsük, a szorongó gyermek gondolkodása más mint a többi gyermeké. Vannak bizonyos mondatok, amik egyáltalán nem segítenek, sőt ronthatnak a helyzeten. Hosszútávon pedig hozzájárulhatnak a kisebbrendűségi érzés megszilárdulásához, az önbizalomhiányhoz, önostorozáshoz.

 

A gyermek egy idő után azt gondolhatja magáról: „úgyse tudom megcsinálni”, én mindenhez kicsi vagyok”, rossz vagyok”, “apa nem szeret, mert mindig sírok, és béna vagyok”.

 

 

A szorongó gyermek mindent komolyan vesz, sokat őrlődik magában, rengeteget gondolkozik. Nehéz vele viccelődni, vagy a figyelmét elterelni. Ha éppen szorong, tudata beszűkül és nem tud nagyon nevetni, mert ugye ahhoz lazaság kellene. Ő pedig éppen feszült. A szorongó gyermek segítése otthon kezdődik. Ehhez elengedhetetlenül fontos, hogy mit gondolunk róla, és ezt hogyan kommunikáljuk feléje.

Az alábbi mondatokat érdemes kerülni, el is magyarázom, miért. Helyettük javaslok más mondatokat, amiket viszont bátran alkalmazzunk szorongó gyermekünk otthoni megsegítésére.

 

Mit ne mondj soha szorongó gyermekednek?

 

1. „Nincs mitől félned!”

Ezzel a mondattal szeretnénk megnyugtatni, de mégsem sikerül, mert ő fél, érzi, és nem tud ellene tenni. Mi szülők is tudjuk, hogy igen sok minden van, amitől félni lehet. Beszélgessünk inkább vele, mi mindentől fél. A szorongó gyermek segítése során mondjuk el, hogy ezektől más emberek is szoktak félni, de nem kell tőle állandóan rettegni és nem kell mindig készenlétben állni.

 

Mit mondjunk helyette?

Nem baj, ha félsz. Nemsoká megnyugszol és bátrabb leszel. Addig ha gondolod, itt maradok veled.

 

 

2. „Jaj, fiam, nem igaz, hogy nem tudod megcsinálni, olyan béna vagy!”

Amikor valamit nem mer, vagy nem tud megtenni a gyermekünk, előfordul, hogy türelmetlenné válunk. Többet várunk már el tőle, és nem értjük ő miért nem olyan ügyes és bátor mint a többi gyerek. Tutyimutyinak, anyámasszony katonájának tartjuk. Ez a mondat minél többször hangzik el, a gyerekben annál mélyebb nyomot hagy! Egy idő után már ő fogja mondani, hogy „nem bírom megtenni, olyan béna vagyok!

 

Mit mondjunk helyette?

Majd ha felkészültél, újra megpróbálod. Biztosan sikerülni fog!

 

 

3. „Szedd össze magad!

A gyermek nem nagyon tudja, hogyan szedje össze magát. Talán ő is gondolja, hogy ügyesebbnek, bátrabbnak kellene lennie, de nem tudja, hogyan csinálja. A szorongó gyermek segítése otthon abból is állhat, hogy alkalmazzuk a bátorító nevelés irányelveit, és a relaxációs módszereket nap mint nap. Ez sokat lendíthet a mindennapi félelmek kezelésén.

 

Mit mondjunk helyette?

Végy mély lélegzetet, tartsd bent, és ahogy kifújod lassan, megnyugszol. Vegyél még egy mély levegőt, tartsd bent és lassan fújd ki. Látod, már jobb is! Ügyes vagy!

 

A teljes cikk a neszorongj.hu oldalán olvasható, a folytatásért kattints IDE.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.