55 kacagtató gyerekkönyv az egész család örömére

fantázia, valósággá váló könyv

55 kacagtató gyerekkönyv az egész család örömére

A 35 fok és a tűző nap beszorított benneteket a lakásba? Vagy az eső miatt nem tudtok kimozdulni? Hosszú, végtelennek tűnő autózás, vonatozás, repülés vár rátok a nyári szabadságra utazva vagy a szálláson kellene eltöltenie a családnak pár estét valami szórakoztatóval?

Ismét könyvcímeket gyűjtöttek a “Neveljünk olvasókat!” csoportban. A kitűzött feladat ezúttal a legviccesebb könyvek megtalálása volt. Íme a gyerekkönyves megoldások, amelyek közös jellemzője, hogy mesélő, olvasó családok gondolják róluk, hogy nagyon-nagyon szórakoztatóak – írta az egigerokonyvek.blog.hu. Több olyan kötet is került a felsorolásba, amelyeket tesók vagy a saját és a ránk bízott gyerekek is olvashatnak, nézegethetnek közösen. Garantáltan jó darabig csak a kuncogásukat fogjuk hallani! A humor faktor miatt kiemelt szerepet kaphatnak az apukák a felolvasásban és azt feltételezem, hogy a bébicsősznek megbízott nagyszülőknek is nagy segítséget jelentenek majd.

0-3 éveseknek

1. Ian Whybrow: Itt a Csikimanó (Kolibri Kiadó)

Mackóék vonattal indulnak a tanyára és az állatkertbe. Tarts velük Te is! De vigyázz, a kihajtható fülek alatt Csikimanó rejtőzik, és alig várja, hogy megcsikizzen!

2. Karen Wall: Popó-Totó a tanyán (Móra Kiadó)

Na kié ez a popó? Olvasd el a verset, lapozz, és megtudod, helyesen tippeltél-e! A vidám, pimasz könyv célja, hogy jót nevess!

Ovisoknak

1. Sven Nordquist: Findusz elköltözik (Pettson és Findusz-sorozat) (General Press)

Pettsonnak elege van abból, hogy minden reggel Findusz ugrálására ébred. A kandúrnak pedig abból van elege, hogy nem csinálhatja azt, amit akar. Ezért elhatározza, hogy keres egy olyan helyet, ahol kedvére kitombolhatja magát. A használaton kívüli kerti vécé tűnik a legalkalmasabbnak, és Pettson segítségével szépen be is rendezkedik ott.

Csakhogy mi lesz vele, ha borús az idő és egyedül érzi magát? Vagy ha rókák ólálkodnak a ház körül?

2. Ole Könnecke: Marci dicsekszik (Pagony)

Itt jön Marci – hangzik a kis mesének az első mondata, és máris előttünk áll egy igazi kisfiú, lapáttal, homokozóvödörrel, kisautóval felszerelkezve. Ő a világon a legerősebb és legügyesebb gyerek.Mi történik, ha az egyik nagyhangú kisfiú összeakad a másik dicsekvőbajnokkal? Akkor bizony Marci és Bence között vége-hossza nincs a füllentésnek – amíg meg nem ugatja őket egy kutya, és haza nem szaladnak, hogy jól beuzsonnázzanak…

3. Dániel András: Egy kupac kufli (Kuflik-sorozat) (Pagony)

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics. Kufli. Egy kufli sok mindenre hasonlít, és semmire sem. Pattog, mint egy gumilabda, pedig nem is az. Színes, mint egy nyalóka, pedig nem ehető. Van kicsi, van nagy. Van kövér és van sovány. Jönnek-mennek, sosem tudni, honnan hova…” Ők tehát a kuflik, akik a könyv első meséjében letelepednek egy elhagyatott réten, egy se nem túl kemény, se nem túl puha, éppen megfelelő kupacban. Szeretnek például hempergőzni és futkorászni, csakúgy nézni a naplementét és heverészni – és a vadmarcipánt sem vetik meg!

Dániel András bumfordian humoros és kedves meséit az ovisoknak ajánljuk, de a szüleik is jókat fognak kuncogni olvasás közben!

4. Dr. Seuss: A kalapos macska (Kolibri Kiadó)

Mikor felbukkan a kicsit sem kancsal és kacska Kalapos Macska, Sári és a bátyja pillanatok alatt hatalmas felfordulás közepén találja magát, a mindent letaroló Izékkel.

De mi lesz, ha anya hazaér?!

Dr. Seuss a gyerekirodalom egyik legnépszerűbb alakja, Kalapos Macska című meséje pedig a legismertebb könyve.

A Kolibri Klasszikusok sorozatban végre magyarul is olvashatók Dr. Seuss hiánypótló könyvei, Szabó T. Anna hihetetlenül kreatív, mégis szöveghű fordításában.

12. Aino Havukainen: Tatu és Patu elszabadul- Szabadtéri játékok fura kézikönyve (Tatu és Patu-sorozat) (Cerkabella Kiadó)

A Tatu és Patu sorozat várva-várt HETEDIK kötete! És mégis egy kicsit más! Kézikönyv mindazoknak, akik unatkoznak és azoknak, akik már elfeledkeztek a játék nemes tudományáról. Ez a kézikönyv alapos és világos útmutatásokat tartalmaz arra vonatkozóan, mi minden jót lehet csinálni a szabadban, például az udvaron. Tatu és Patu kalandjairól az alábbi kötetekben is olvashatsz: Tatu és Patu fura masinái Tatu és Patu a munka hevében Tatu és Patu az óvodában Tatu és Patu fura altatókönyve Tatu és Patu, a Szuperhősök Tatu és Patu, az Űrpilóták Aino Havukainen és Sami Toivonen képeskönyveit számos díjjal jutalmazták. 3 éves kortól MINDENKINEK ajánlott!

Nagyobb ovisoknak és iskolásoknak

1. Harcos Bálint: A boszorkánycica (Pagony)

„Csiribú-csiribá! Mesénk utnak indul. Főhőse egy cica, kinek neve: Pindur.”

Harcos Bálint új, verses meséjében Pindur, az elkergetett cica elindul, hogy gazdát találjon magának – Banyaguff, a vén boszorkány pedig épp cicasegédet keres. A kicsi, de vagány Pindur mellett két másik macska, Masni és Csimbók is megpróbálnak a banya kegyeibe férkőzni, és beleadnak mindent, hogy kiállják a három próbát…

2. Simon Réka Zsuzsanna: Ahány király, annyi mese (Manó Könyvek)

A mesékből ismert királyok többsége bölcs és öreg uralkodó, aki biztos kézzel irányítja birodalmát. Simon Réka Zsuzsanna királyai egészen mások, mindegyiküknek van valamilyen furcsa szokása, hóbortja.

Hallottatok már például a hiphiphurrá királyról? Na és arról a királyról, aki mindent kékre festetett? Ugye, hogy nem! A kötetből megismerhetitek őket, sőt, azt is megtudhatjátok, hogy vajon talált-e megfelelő helyet rengeteg könyvének a könyvgyűjtő király, kivel csatázik az ellenség nélküli király,vagy kell-e spenótot ennie egy uralkodónak.

A tíz fordulatos, humoros mesét szeretettel ajánljuk az óvodás és kisiskolás korosztálynak. A kötetet Gyöngyösi Adrienn képei díszítik.

3. Erwin Moser: A macskakirály születésnapja (Manó Könyvek)

Közeledik Morci király születésnapja. Alattvalói szeretnék méltó módon megünnepelni, az előkészületekbe bevonják Egérország lakóit is. Szegény Morci rettenetesen meghízott, és az utóbbi időben semminek sem tud örülni, csak unatkozik egész álló nap. A különleges ajándékok láttán talán felvidul! Aztán persze minden másképpen alakul, mint ahogyan azt a macskák és az egerek eltervezték…

Erwin Moser legújabb, bűbájos történetét egyaránt ajánljuk ifjú olvasóinknak és felolvasásra is. A könyvet ezúttal is a szerző tollrajzai teszik még élvezetesebbé.

4. Anna Sarve: Bolondos hercegnők könyve (Naphegy Kiadó)

Vajon mit esznek a hercegnők? Miért csókolgatnak békákat? És hogyan bánnak el a tűzokádó sárkányokkal?

Mesékből és a történelemből ismert királylányok tűnnek fel a bohókás és mókás könyv lapjain: többek között Hófehérke, Pokahontasz, Hókirálynő, Kleopátra, Marie Antoinette, Krisztina királynő. A gyémántos tiarák és az ízletes pávapástétom dacára sem a mesékben, sem a valóságban nem könnyű egy hercegnő élete, a hercegnőség ugyanis nem egy állás, amelyet sok tanulás árán bárki elérhet, vagy esetleg abbahagyhat.

Hercegnőnek lenni élethosszig tart, miközben sokan nem akarják, hogy a hercegnők boldogan éljenek, amíg meg nem halnak. Az irigy boszorkányok, az át nem változó békák, a mérgezett alma, a makacs influenza és a kíváncsi lesifotós minden korban megkeserítheti az életüket…

5. Petr Stancik: Furda borz előbb részecskegyorsítót, majd részecskelassítót épít (Csirimojó Kiadó)

Petr Stančík borztetralógiájának első része, amelyben a Gyertyánoserdőben élő Furda borz előbb részecskegyorsítót, majd részecselassítót épít, amiben segítségére van szuperokos bagolybarátnéja, Sztánya. A szerkezetbe azonban véletlenül belemászik egy csiga, ami egy sor vicces eseményhez vezet. A felettébb szórakoztató és izgalmas meséből az is kiderül, hogy a testi hátránnyal induló, lufissszékes kis bagoly is értékes tagja lehet a közösségnek. Mindezek mellett pedig a gyerekek körében nem feltétlenül közkedvelt fizikát is közelebb hozza a kis olvasókhoz. A kötetet Lucie Dvořáková karizmatikus illusztrációi díszítik.

6. Astrid Lindgren: Juharfalvi Emil (Móra Kiadó)

Emil, aki egy dél-svédországi tanyán cseperedik fel, jól ismert figurája a gyermekirodalomnak. Ő az örök rosszcsont, aki ha moccan is, már rögtön valami galiba támad körülötte. Márpedig a magafajta fiúk ritkán ülnek meg egyhelyben. Minden érdekli őket, mindent ki akarnak próbálni, nem ismerik a lehetetlent. Dehogyis rosszak ők, kis szívük tele van szeretettel családjuk és környezetük iránt. De hát a környező világ nehezen viseli az egyre újabb és egyre vaskosabb meglepetéseket. Az még csak hagyján, hogy a mohó Emil feje beleszorul a levesestálba, és doktorhoz kell menni, hogy leoperálja róla, meg hogy lenyeli a spórolt pénzt, meg hogy kishúgát felvonja a zászlórúd tetejére, és hogy kis híján tönkreteszi szülei nagyszabású vendégségét. Hanem amikor titkon lóra kap, és egyedül elkocog szülei után a mozgalmas népünnepélyre, akkor már bizony valódi kalandok sora kezdődik. Ám rettenthetetlen kis barátunkat nem kell félteni, mert egyetlen fapuskával elfogja a régóta körözött rablót!

Kisiskolásoknak

1. Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen (Jelenkor Kiadó)

A ​Túl a Maszat-hegyen című történet hőse, Muhi Andris nem is sejti, mire vállalkozik, mikor elindul a Maszat-hegyen túlra, hogy meglátogassa régen látott jó barátját. Maszat Jankát, Makula bácsit, Szösz nénét és a Maszat-hegy többi békés lakóját ugyanis nagy veszedelmek fenyegetik. A Partvis Attila vezette barbár takarítók több házban rajtaütésszerűen kitakarítanak. A gonosz Paca cár, a Maszat-hegyi trónbitorló pedig ördögi tervet eszelt ki, hogy az egész világot telepacázhassa. Muhi Andris azonban Badarországon át eljut a Maszat-hegyen túlra, ahol mindenkivel szembeszáll, és számos titokra fény derül…

A könyv verses meseregény, verselésében és hangütésében a klasszikus verses regényeket idézi (Puskint, Byront, Arany Lászlót), a történet viszont kalandos, modern tündérmese. Többnyire gyermeki témákon mereng el a mesélő – hogy csúfolták gyerekkorában, vagy milyen az ideális gombfocikapu. Az elbeszélést számos játékos, dallamos betétvers egészíti ki. Találhatnak benne kedvükre valót a kis- és nagyiskolások, a szüleik, a kalandok és izgalmak, a csendes elmélkedések és az irodalmi ínyencségek kedvelői egyaránt.

2. Lázár Ervin: Négyszögletű Kerek Erdő (Móra Kiadó)

Lázár Ervin klasszikus meséje Mikkamakka, Ló Szerafin, Szörnyeteg Lajos, Bruckner Szigfrid, Kisfejű Nagyfejű Zordonbordon, Vacskamati, na és persze Dömdödöm közös életéről a Négyszögletű Kerek Erdőben…

3. Dave Lowe: A hörcsögöm egy zseni (Büdi és Ben-sorozat) (Lettero)

„Anyu fura büntetéseket tud kieszelni… a sajnálatos ragtapaszos akció után kijelentette: vesz nekem egy hörcsögöt”

Ismerkedj meg a kilencéves Benjaminnal és sziporkázóan okos hörcsögével, Jasper Büdöspopsival!

Benjamin teljesen hétköznapi srác. Utál matekozni, leckét írni, rendet rakni. Büdi viszont beszélni tud, és kitűnően számol. Ketten együtt tökéletes párost alkotnak. Vajon megnyerik-e a fogadást, amit Ben apukája kötött Nagyszakáll-lal, a szigorú tanárral? Sikerül-e Ben felmérője?

4. Jean-Phillippe Arrou-Vignod: A cukrozott omlett (Manó Könyvek)

Tudod milyen mi az a Cukrozott omlett? Igazi ínyencség! Íme, a receptje: végy egy nagycsaládot, amelyben öt fiútestvér él, és akiket mind ugyanúgy hívnak… ők az öt Jean.

Adj hozzájuk egy anyukát és egy apukát, meg egy új kistestvért, aki egészen biztosan kislány lesz… Majd tégy mindehhez egy kalandokkal teli nyári táborozást, némi nyomozást különféle gyanús alakok után, egy foltos szemű kiskutyát, sok kalandot, veszekedést, kibékülést és egy hamisítatlan családi kirándulást a karfiol hazájába. Keverd össze alaposan a hozzávalókat! Ahogy a Jean-fiúk anyukája mondja, minden csak szervezőkészség kérdése, ahogy az apukájuk: Lesz nemulass!

A könyvet olvasva az is kiderül, mi az a különleges hozzávaló, ami még szükséges egy igazi cukrozott omletthez.

Egy nagycsalád mindennapjaiba kalauzol a hazájában igen népszerű francia író és tanár, Jean-Philippe Arrou-Vignod nevettető és szívhez szóló története, amelyet saját gyerekkora ihletett, hiszen ő maga is sok testvér között nőtt fel.

5. G. Szabó Judit: Hárman a szekrény tetején (Móra Kiadó)

Az igazság az, hogy eleinte csak egy lány ül a szekrény tetején, s úgy érzi magát odafönt, mint várkisasszony a kacsalábon forgó várban. Persze, ha az embernek van egy húga, akkor csöndes magányát néha elkerülhetetlenül fel kell áldoznia a nemkívánatos társaság kedvéért. De mi történik akkor, ha egy szép napon a rég nem látott nővérke is betoppan? Elfér vajon három lány is a szekrény tetején? G. Szabó Judit ellenállhatatlan humorú regénye egy eseménydús vakáció krónikája. A szórakoztató könyvet Várnai György szellemes illusztrációi egészítik ki.

6. Janikovszky Éva: Kire ütött ez a gyerek? (Móra Kiadó)

„Amíg kicsi voltam és okos és kedves és szép, mindig tudták, hogy kire hasonlítok…Amióta nagy vagyok, és ütődött és nyegle és idétlen, csak ülnek és sóhajtoznak, hogy kire ütött ez a gyerek.” Jót derülhet az éppen kamaszkorát élő olvasó, éppúgy mint a kamasz fiait-lányait nevelő szülő, s fedezhetik fel együtt, hogy változhat divat és technika, a kamaszlélek problémái változatlanok.

Ez csak ízelítő! Az 55-ös teljes lista elolvasható az egigerokonyvek.blog.hu oldalon, ide kattintva!

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.