A KonMari módszer 7 lépése a rendezett otthonért
Túl sok a cucc a házban? A gyerkőc érkezésével csak még tragi(komi)kusabbá vált a helyzet a zsúfoltság terén? A hagyományos selejtezési szokásaid csődöt mondtak? Akkor mindenképp olvass tovább!
A KonMari-t, azaz a rendrakás művészetének japán módszerét, Marie Kondo dolgozta ki. Írt is ebben a témában egy remek könyvet (ha bővebb információk érdekelnek a módszerével kapcsolatban, feltétlen olvasd el: Marie Kondo, Rend a lelke mindennek), ám ha nincs időd vagy kedved a teljes tartalomhoz, a Babanet összeszedte a lényeget.
De ki is ez a titokzatos hölgy?
Marie 5 éves kora óta bújja a lakásmagazinokat, 15 évesen kezdte el tanulmányozni a rendrakás művészetét, és megalkotta a saját módszerét. 2015-ben a világ 100 legbefolyásosabb emberei közé választották, és azóta is sikeres üzleti vállalkozást vezet, melynek keretén belül emberek százait látja el a komfortos, rendezett, inspiratív otthon kialakítását segítő tanácsokkal.
Miben más az ő módszere? Lássuk a 7 lépést!
1. A „ma egy kicsit itt takarítgatok, holnap ott” nem működik.
Egyszer és mindenkorra csináljunk rendet mindenhol. Nem kell megijedni, ez nem azt jelenti, hogy egy hétvége alatt kell a pincétől a padlásig végezned mindennel. A KonMari módszer egy nagyjából 6 hónapos periódust szab ki a projektre; mely alatt a megadott terv alapján haladva tökéletes rendet tehetünk mindenhol, ezzel végérvényesen megszabadulva az otthoni káosztól és így rendbe téve életünk más területeit is.
2. Vizualizáld a célod!
Mielőtt bármit is kihajítanál, lásd magad előtt a kívánt életstílust; azt a lakást, melyben élni szeretnél! Fogalmazz meg célmondatokat, például: „Szeretnék kacat-mentesen élni” vagy „Szeretnék sokkal könnyebben megválni a fölösleges holmiktól” (persze választhatsz ennél konkrétabb célokat is). Az otthonod a szokásaid miatt alakult olyanná, amilyen most, a szokásaid pedig a gondolataidból fakadnak, így először azokat kell megváltoztatni.
3. Tudatosítsd magadban, miért is vágysz a második pontban megfogalmazott életformára. Ha megválaszoltad a „Miért szeretnék kacat-mentesen élni?” kérdést, tegyél fel egy újabbat és így tovább 3-5 körön keresztül, hogy eljuthass a motivációd gyökereihez. Például, ha a fenti kérdésre a nyugodtabb alvás a válasz, gondolkodj el, miért szükséges, hogy kipihentebb légy? Hogy jobban teljesíts a munkahelyeden? Ami azért fontos, hogy több pénzt kereshess, hogy végső soron megadj mindent a családodnak? Na ugye.. Máris egy sokkal mélyebb motivációhoz jutottunk! Így már érdemes belevágni!
4. Tartsd észben, hogy az egész folyamat a boldogságodat szolgálja. Holmiktól megválni, eddig megszokott „birtoktárgyakat” eldobni bizony nem mindig örömteli feladat.
A cikk folytatása a további lépésekkel a Babanet oldalán olvasható.