„A Mikulás nem is létezik, hazudtatok nekem!”

hóember figura

„A Mikulás nem is létezik, hazudtatok nekem!”

Kellemetlen mondat, ami nem szívesen hall egyetlen szülő sem. Mit lehet akkor tenni? Hogy lehet úgy bevonni a gyermeket az ajándékot hozó Mikulás kedves hagyományába, hogy közben ne csapják be, és ne érezze azt a gyerek, hogy felültetik, megvezetik?

A Mikulás körüli kérdéskörről Deliága Éva gyermekpszichológus írt a koloknet.hu oldalon.

A gyerekek óvodás korig különleges gondolkodással rendelkeznek, ahol a képzelet, vágyak, fantázia világa keveredik a valósággal. Ebben a világban természetes, hogy létezhetnek csodatévő tündérek, varázslók, boszorkányok, unikornisok. Kérdés nélkül elfogadják, hogy a Mikulás és a Jézuska mindig látja őket, és tud róla, ha rosszul viselkedtek. Aztán, 5-6-7 éves korban jönnek a kérdések:

• „De hogyan tud varázsolni a varázsló?”
  • „Tényleg léteznek boszorkányok?”
  • „De, hogy tudott bejönni hozzánk a Mikulás?”

Természetes, hogy a gyerekek kérdeznek, és jól teszi a szülő, ha a gyermek korának, értelmi szintjének megfelelően válaszol ezekre a fogós kérdésekre. Nincs szó tehát hazugságról, mikor a jóságos Mikulás képét erősítik a szülők, vagy mikor piros kis csomagot csempésznek a megtisztított kiscsizmákba, sejtelmes mosollyal nyugtázva a gyermek meglepetését, örömét a vágyott ajándékok, meglepetések láttán.

Hogyan lehet megóvni a nagyobb, már iskoláskorú gyermekeket a kiábrándító csalódástól?

Rendszerint az szokott történni, hogy a gyermek sok-sok Mikulást lát decemberben. Jön egy az oviba vagy az iskolába, sétál pár az utcán, van egy a művelődési központ ünnepségén, egy krampuszokkal jön a céges ünnepségre, és a plázákban is Mikulás köszönti a betérőket. Ez persze elgondolkoztatja a gyerekeket. Aztán jönnek a felvilágosultabb gyerekek, akiknek nagytestvére van, vagy a jól értesült idősebb gyerekek, akik büszkén, kajánul közlik a kicsikkel, hogy: Mikulás nincs is! Az a gyerek, akinek jó érzelmi kapcsolata van a szüleivel, anyukájához vagy apukájához fog fordulni a kérdéseivel. Ez önmagában is nagyon jó, hiszen a sok kétes forrású információ áradatában, keresi a hiteles, megbízható kapaszkodókat.

Furcsa mód a gyerekek nagy része hinni AKAR a Mikulásban. Minden olyan információt, ami arról szól, hogy a Mikulás talán nem is létezik, elutasít, kizár a tudatából, vagy megmagyaráz magának.

• „Talán kicsire össze tud menni, úgy fért be a kulcslyukon.” – gondolja.
  • „Biztos tud teleportálni, ez lehet az egyetlen magyarázat!” – vélekedik.
  • „Dimenziókaput használ, meg a sok segítője viszi ki az ajándékokat.” – magyarázza.

Deliága Éva cikkének folytatása a koloknet.hu oldalon olvasható.