Dekorációk természetes anyagokból
Nád, kukoricacsuhé, dióhéj, falevelek, faágak, magvak, rafia… Ezek mind-mind környezetünkben megtalálható természetes anyagok, amelyekből olyan díszeket készíthetünk, amelyek sohasem mennek ki a divatból. Ilyen dekorációk készítéséhez szeretnék néhány ötletet adni – természetesen a teljesség igénye nélkül.
1. Csuhéangyalka
A falun élő emberek néhol ma is kukoricafosztással töltik a hosszú, téli estéiket, ahogy azt őseik tették hajdanán. A művelet során az ősz végén betakarított kukoricacsövekről lebontják a takaróleveleket, vagyis a csuhét. A csuhéból régente – amikor a szegény, falusi gyerekeknek más szórakozási módjuk nemigen volt – babákat, állatokat és más gyermekjátékokat készítettek.
Napjainkban ismét közkedveltté vált, hogy a természet kincseit felhasználva készítünk használati és dísztárgyakat. Az alábbiakban a csuhéangyalka egy, a gyerekekkel is könnyen elkészíthető módját szeretnénk ismertetni.
Anyagszükséglet
kukoricacsuhé, rafia, olló, vatta vagy fagolyó, áztatáshoz egy edény
Az elkészítés módja
- Mielőtt hozzálátunk az angyalkánk elkészítéséhez, alaposan át kell válogatnunk a rendelkezésre álló csuhékat, mert a szép, világos, vékonyabb csuhéval tudunk könnyedén és szépen dolgozni.
- A kiválogatott csuhékat langyos vagy meleg vízbe beáztatjuk, mert csak így tudjuk tetszés szerint formálni anélkül, hogy elszakadna.
- Kézbe veszünk egy szép csuhélevelet, a közepébe vattagombócot vagy fagolyót (esetlek picire összehajtogatott csuhét) teszünk, amelyből az angyalka feje lesz. Szépen ráigazítjuk a csuhét, és a fej alatt megkötjük rafiával.
- A fej alatti szoknyarészt kétfelé nyitjuk, és rá merőlegesen közéteszünk egy szépen összehajtogatott csuhélevelet, amelyből az angyalka szárnya lesz. Ezt szintén rafiával rögzítjük.
- A szoknyáját hosszában ollóval bevagdossuk.
2. Bagoly, termésekkel kirakva
A madaras függődísz mellett ez is egy olyan dekorációs elem lehet, amely bármelyik évszakban használható.
Anyagszükséglet
anyagában színezett karton (lehet barna, bordó, vajszínű…), magvak (kukorica, tökmag, napraforgó, rizs…), ragasztó, olló
Az elkészítés módja
- Megrajzoljuk, majd kivágjuk a bagoly formáját.
- Beragasztózzuk a felületet.
- Magvakkal kirakjuk a tollazatnak megfelelő módon. A hátoldalával tulajdonképpen nincs is nehéz dolgunk, hiszen ott csak tollazata van. Az elején viszont lehet szemet, csőrt mintázni.
- Damilra kötjük, és mennyezetre, világítótestre függeszthetjük.
Forrás: A cikk teljes változata a Raabe Tanácsadó és Kiadó Kft. „Szabadidő-kalauz” című kiadványában jelent meg.