A házimunka női munka?

mosás, mosógép

A házimunka női munka?

A házimunka női munka? Nem. Az apa-gyerek kapcsolatnak például igen jót tesz, ha az apa is kiveszi a részét a gyerek körüli teendőkből. A gyerekeknél meg a házimunka egy nagyon hatékony fejlesztőtevékenység is, amellett, hogy a gyerek megtanulja tisztelni a munkát és mások munkáját is.

A házimunka családi munka, vallja A Napfény illata cafeblog szerzője. És figyelem: családi teendős appokat is ajánl kamasz gyerekeket nevelőknek!

Ki osztotta le így a  házimunka szerepeit?

Nemrégiben volt egy vitánk a férjemmel, ami abból indult ki, hogy megkértem, hogy csináljon meg valamit, amire ő azt válaszolta, hogy az női munka.

Szerintem azonnal megbánta ezt a mondatot, miután rám nézett és egy tüzet fújni készülő sárkánnyal találta szembe magát.

Tudom, nem a legjobb stratégia, de én az ilyen kijelentésekre ugrok, hiszen elégszer megtapasztaltam női vezetőként is, hogy mennyire férfiközpontú még mindig a világ, milyen nehezen lehet nőként érvényesülni.

Mivel kisfiúnk is van, nagyon fontosnak tartom a példamutatást, azt, hogy ne azt lássa és gondolja, hogy a házimunka=női munka, és neki, mint leendő férjnek, apának semmit sem kell majd csinálnia a családban, mert majd mindent elvégez anya.

A munkának nincs neme

A házimunkának ugyanis nincs neme, mert a család egy kis – önként vállalt – közösség, amiben számos feladat merül fel, és amit KÖZÖSEN kell megoldani.

Nincs ugyanis törvénybe iktatva, hogy anya nem fűrészelhet, apa pedig nem mosogathat.

Nagy felismerés: az apák és a gyerekek is képesek házimunkát végezni

Számos vígjáték alapszituációja, hogy egy erősen agglegény életet élő férfiről kiderül, hogy van egy gyereke, akiről az anya éppen nem tud gondoskodni, ezért a férfi hirtelen apaszerepbe kerül.

Persze jókat derülünk a csetlésein, botlásain, de valljuk be, ezeket kezdőként mind mi is elkövettük, nemtől függetlenül.

Ráadásul az apa-gyerek kapcsolatnak is jót tesz, ha az apa is kiveszi a részét a gyerek körüli teendőkből, minőségibb időt tudnak eltölteni együtt, ha az apa képes egyedül is gondoskodni a gyerekekről.

Annak pedig, hogy a gyereket bevonjuk a házimunkába, régóta hirdetője vagyok: a házimunka egy nagyon hatékony fejlesztőtevékenység is, amellett, hogy a gyerek megtanulja tisztelni a munkát és mások munkáját is.

Appok a családi munkához

Egyébként, bár pont egy ellenpéldával kezdtem a bejegyzést, nálunk a munkamegosztás elég jól működik.

(Ha nem, akkor jön az elsárkányosodás.)

Az erősen kamaszodó és kamasz gyerekkel lett nehezebb ez a téma, mert bár korábban lelkesen részt vettek a házimunkában, manapság egyre nehezebben megy őket bevonnom.

Mivel ők már a kütyükor gyerekei, arra gondoltam, hogy valami alkalmazással próbálkozom, mert ezzel még a házimunka is sokkal menőbb.

Ezeket találtam:

ezek inkább feladatkezelők: Trello, TODOIST, Remember the Milk, Cozi,

kifejezetten a háztartásvezetéshez kapcsolódó appok: Chores App, Housekeeping. Planner & reminder household chores

A teljes cikket anapfenyillata.cafeblog.hu-on olvashatod el!