„Fenntartható” receptek gyerekeknek – Csukás Istvántól
A nemrégiben elhunyt Csukás Istvánt elsősorban meseíróként tartjuk számon. Van azonban egy olyan gyerekszakácskönyve is, amelyben (társszerzőként) már akkor írt az ételek gazdaságos elkészítéséről, a maradékok felhasználásáról, amikor a fenntarthatóság fogalmát még nem is ismertük. A következőkben a Pom Pom meghív uzsonnára című könyv néhány “fenntartható” receptjével emlékezünk az íróra.
A fenntartható életmódhoz a fenntartható étkezés is hozzátartozik. Ebben pedig nemcsak az alapanyagok szezonalitása, hanem az ételmaradékok lehetséges felhasználása is fontos tényező. Mit is írt erről Csukás István? – teszi fel a kérdést a ModernIskola cikke.
„Különösen akkor jó, ha hirtelen döntitek el, hogy csak úgy összejöttök a barátokkal egy kis beszélgetésre, játékra. Nincs különösebb alkalom a vendéglátásra, nincs születésnap, névnap, nem rendezel farsangi bulit. De jólesik egy kis harapnivaló, hiszen jobban telik az idő akkor is, ha van mit eszegetni.”
„- Figyelj! Van itthon egy csomó dolog, ebből is egy kis maradék, meg abból is egy kis maradék, amiből egy kis ügyességgel pompás uzsonnát lehet készíteni! Például van itthon jó néhány kifli, meg sok keksz. Ezzel már el lehet kezdeni az uzsonna készítését!
– Kifli és keksz? – csodálkozott Bogyó. – Csak úgy, üresen?
– Nem, nem! – mosolygott Pom Pom. – A kifli és a keksz csak a kezdet. Boszorkányos ügyességgel nagyszerű szendvicseket varázsolunk belőle! Figyelj! Hipp-hopp! Kezdődik a varázsolás! Vagyis kezdjük a hideg falatokkal. Azért hideg, mert nem kell se sütni, se főzni. Rengetegféle hideg falatot lehet készíteni.”
Néhány “fenntartható” recept (és receptvariáció) a könyvből
Kiflis falatkák
Hozzávalók: kiflik, vaj, és ami eszedbe jut.
Vágd karikára a kiflit, vékonyan vajazd meg, és díszítsd tetszés szerinti finomságokkal. Tűzd össze egy fogpiszkálóval, és úgy szolgáld fel. Készíthetsz többemeletes falatkákat.
Néhány javaslat:
A) kolbász, sajt, paprika;
B) szardínia, citrom;
C) paradicsom, sajt, uborka;
D) főtt tojás, sonka, paprika;
E) főtt tojás, kaviár, citrom;
F) kagyló, citrom;
G) ringli, olívabogyó;
H) párizsi, füstölt sajt, alma;
I) téliszalámiba csavart gerezd narancs;
J) ementáli sajt, egy szem szőlő;
K) trappista sajt, egy szelet ananász;
L) egy kocka sült csirkehús, egy kis szelet őszibarack;
M) sonka egy karika uborkával;
Látjátok, hogy a variáció végtelen. Nézzetek körül a hűtőszekrényben és a kamrában, és látni fogjátok, hogy mi mindent lehet még kitalálni.
Díszítheted egy kis Piros Arany krémmel, egy késhegynyi szardellapasztával, egy kevéske majonézed tormával.
Csokoládés rudacskák
Hozzávalók: 20 dkg étcsokoládé, 20 dkg porcukor, 20 dkg darált mogyoró, 2 tojásfehérje, kókuszreszelék.
Reszeld meg a csokoládét, keverd össze a porcukorral és a darált mogyoróval. Adj hozzá annyi tojásfehérjét, hogy gyúrható legyen. Vizes kézzel gyúrj belőle rudacskákat, és hempergesd meg a kókuszreszelékben. 1-2 napig pihentesd kínálás előtt.
További Csukás-receptek a moderniskola.hu cikkében!