Elvált szülők karácsonya

ajándék dobozt tartó kislány a karácsonyfa melett

Elvált szülők karácsonya

Hol töltse a szentestét a közös gyerek? Mi a megoldás akkor, amikor már valami amúgy is elromlott? Milyen varázslat kell ahhoz, hogy ennek ellenére a gyerek érezze jól magát? Nem feltétlenül varázslat, csak érzelmi intelligencia és egy kis szervezés.

Karácsony és válás – egymásnak ellentmondó fogalmak. Gyakran indul a versengés a szülők között: ki veszi a szebb, jobb, értékesebb ajándékot, és hol tölti a gyerek a szentestét? Ebből a versengésből sajnos csak egyvalaki kerülhet ki vesztesként: a gyerek.

Panka 15 éves volt, amikor a szülei elváltak. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy már nem volt kicsi, elvileg jól kellett volna viselnie, hiszen a válással megszűntek az ajtócsapkodások, veszekedések, hisztik, sírások. De a válás esetében nincsen jó időszak egy gyereknek. Csend lett. És üresség. Az édesanyjánál maradt, felnőtt testvére már nem élt közös háztartásban velük. Furcsa volt számára, hogy a karácsony másnapját már édesapja új társával kellett töltenie. A szentestét pedig – akármennyire is igyekezett az édesanyja meghitté varázsolni az ünnepet – a válást követő néhány évben végigsírta.

Szenteste itt, másnap ott

Az ünnepet – hogy a gyerek a távollétet jól viselje – jól meg kell szervezni. Jó ötletnek tűnik, ha a szülők előre megbeszélik, hogy melyik nap hol fog karácsonyozni a gyerek. Ha nagyobb, akkor ebbe a megbeszélésbe mindenképpen célszerű őt belevonni. Fontos, hogy ott töltse a gyerek a szentestét, ahol szeretné. Azt is célszerű megbeszélni, hogy ki, milyen ajándékot vesz neki. Nem szerencsés megoldás az sem, ha az ajándékokkal igyekeznek megnyerni a gyerekek szeretetét, hiszen minél inkább nőnek a lurkók, annál inkább észreveszik ezt, és kihasználják a szülők ilyesfajta „adakozási” kedvét.

Ünnep a friss rokonokkal

Ha az elvált szülőnek új családja van, akkor ne a karácsonyi időszakot használja azok bemutatására. Ha már előzőleg megismerte őket, akkor el lehet gondolkodni azon, hogy esetleg együtt ünnepeljenek az újakkal, de erőltetni ilyet semmiképpen sem tanácsos.

Ezeknek a napoknak az érzelmi töltetét az intimitás jelenti.

Felesleges a karácsonyi időszakot kötelező rokonlátogatási körútnak betudni, ugyanis az a befelé fordulás, a közvetlen környezetünkben élő szeretteinkre figyelés időszaka.

Együtt?

Meg lehet próbálni azt is, hogy az elvált szülők a szentestét a gyerekekkel együtt, közösen töltsék, de ehhez mindenképpen az szükséges, hogy a karácsonyfa körül alattomban ne a húsvillával böködjék egymást, ne essenek egymásnak. Képesek legyenek elvonatkoztatni a múltbéli sérelmeiktől! Az igazi tiszteletet akkor érdemlik ki a gyerekeiktől, ha azt tapasztalják, hogy a szüleik tolerálják egymás gyengeségeit az ő kedvükért. Ez lesz számukra az igazi szeretet fokmérője.

• pedagógus, tanulásmódszertan oktató

Tihanyi Rita

Két felnőtt gyermek édesanyja vagyok, pedagógus, tanár, tanulástréner, gyermekagykontroll-oktató