Ezért jó a tábor a gyerekeknek

gyerekek a tóparton

Ezért jó a tábor a gyerekeknek

A táborozás, különösen, ha ottalvós, a szabadság izgalmát adja meg a gyereknek. A tábori élet sajátossága, hogy a gyerekek kikerülnek a szülő fennhatósága alól.

A különóra vagy napközi sajátossága, hogy a szülő hazafelé, este a vacsoránál igyekszik minél több élményt megismerni gyermeke életéből, akár közvetlenül őt kérdezve, akár a tanárok, felügyelők által, de a táborozás más. Ami a táborban történik, az ott is marad – írta a 7koznapi.blog.hu szerzője.

Az esti sütögetés, a közös dalolás, a tini diszkó, az első szerelem, és az életre szóló barátságok emlékei csak azok számára igazán érthetők, akiknek fülében csengenek az ismerős dallamok, érzik a tábortűz illatát, és látják lelki szemeik előtt a nagy közös nevetések képeit.

Úgy tűnik, a táborozó gyerekek jobb megküzdési stratégiával rendelkeznek az élet természetes nehézségeivel szemben, mint nem táborozó társaik. Ennek kialakulása oda vezethető vissza, hogy a tábor (ideális esetben) pont annyi frusztrációval állítja szembe a gyermeket, amellyel még biztosan elbír, miközben a háttérben mindig ott a biztonsági háló, amely megvédi őket a (túl nagy) csalódásoktól. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a táborban nem érheti negatív élmény a gyereket, hanem sokkal inkább arról van szó, hogy megfelelő felügyelet mellett olyan keretbe helyeződik a tapasztalat, amelynek elviseléséhez a gyermek elegendő erőforrással rendelkezik.

Lássuk, melyek azok az előnyök, amelyek egyértelműen a táborozás mellett szólnak.

Saját kapcsolatok

A tábori élet lehetőséget ad a gyermek számára, hogy saját jogon alakítson ki kapcsolatokat. Itt nem csak kortársakról van szó, hanem felnőttekről is, akik által a gyerek megtapasztalhatja, hogy nem a szülő az egyetlen, akiben bízni lehet, és megéli azt a képességét, hogy képes kiállni magáért másokkal szemben.

Identitás

A szülőktől leválva alakul ki a gyermek saját identitása, amely által különböző helyzetekben boldogulva a gyermek magabiztosságot szerez. A tábor nem arról szól, hogy minden gyerek mindenben első legyen, hanem arról, hogy megfelelő mentorálás mellett minden gyerek átélhessen olyan sikerélményeket, amelyek építik személyiségét, önbizalmát.

Irányítás

A tábor az első olyan helyzet a gyerek életében, amelyben úgy érezheti, ő irányítja életét. Ez a fajta én-hatékonyság érzés azért nagyon fontos, mert ugyanúgy rögződik a gyermekben, mint bármely más emlék, élmény, amelyeket a többiekkel szerez. Azok a gyerekek, akiknek megadatik a kompetencia érzése, a későbbiekben is sokkal könnyebben birkóznak meg egy-egy problémával.

A felsorolás folytatása és annak kifejtése, hogy miként előzhetők meg – legalább részben – a negatív élmények, a 7koznapi.blog.hu oldalon olvasható.

GRUND 2022 – Táborexpo, Osztálykirándulás, Vakáció

Minden, ami tábor, utazás, tanulás, játék, fejlesztés nyáron a gyerekeknek, családoknak, osztályoknak!

az online térben a Felelős Szülők Iskolája weboldalán

2022. április – június

Regisztrálj INGYENESEN felvételi információkért, érdekes előadásokért!

Csatlakozz a Facebook eseményhez!

GRUND Táborexpo 2022