Ez a legfontosabb készség, amivel egy 21. századi tanulónak rendelkeznie kell

angol szavak fehér lapon, fekete betűvel

Ez a legfontosabb készség, amivel egy 21. századi tanulónak rendelkeznie kell

Programozni? Három nyelven beszélni? Kapcsolathálózatot építeni? Ezek mind nagyon fontos feltételek a sikerhez, de a CNN újságírója szerint van egy készség, ami mindegyiknél alapvetőbb a mai diákok számára.

Akárhogy is, egy mai diáknak – igazából attól a pillanattól kezdve, hogy először átlépte az iskola küszöbét – egészen másmilyen követelményrendszerbe kell beilleszkednie, s abban megmutatnia, mit tud, miben értékesebb, mint bárki más, mint mondjuk egy X vagy Y generációs. Fareed Zakaria, a CNN indiai származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő sztárriportere, akinek már három nemzetközi bestsellere is megjelent a globalizáció, az oktatás és a demokrácia versenyképessége témájában. Zakaria állítja, hogy mindehhez egyetlen alapvető készségre van szüksége annak, aki a 21. században készül fel az életre, és ez pedig az intellektuális figyelem – írta a famiily.hu oldal.

Mennyiség és hitelesség

Zakaria mindezt egy oktatási konferencián mondta el Katarban. “A világ, amelyben a gyerekeim felnőnek, az ellenkezője annak, amiben én felnőttem: millió lehetőség közül választhatnak” – mutatott rá Zakaria arra, hogy az információdömping mennyire mást jelent, mint amikor még csak pár újság és tévécsatorna létezett – no meg a könyvek.

Az összpontosítás képessége nem egyszerűen abban áll, hogy kevesebb appot használsz vagy csökkented a rendelkezésedre álló kütyük számát. Hanem abban, hogy a gyerekeknek szigorúan szabályozniuk és ellenőrizniük kell az információforrásokat, amelyekhez hozzáférnek.

A tizenévesek többsége a Twitteren és a Snapchaten keresztül jut hozzá a hírekhez, ahol a felhasználók által megosztott tudósítások hitelessége nincs igazolva. A Stanford Egyetem egy 2016-os kutatása azt mutatta ki, hogy a középiskolás és egyetemista diákok túlnyomó többsége nem tudta megkülönböztetni a híreket a szponzorált tartalmaktól, illetve nem volt képes megnevezni vagy értékelni a közösségi médiában megjelenő állítások forrásait.

Szóval az intellektuális fegyelem, amelyre Zakaria utalt, ennyit jelent:

kiválasztani a legmegbízhatóbb információforrásokat, azokra hagyatkozni és minél mélyebb tudást szerezni a minket érdeklő területeken. A többi impulzusra pedig muszáj nemet mondani

annak érdekében, hogy a diák valóban értékes szakértelemre tehessen szert.

A teljes cikk a famiily.hu oldalon olvasható!