Fontos tudnivalók, mielőtt sportolni kezd a gyerek
Harsányi Gergely egykori válogatott kézilabdázó szerint ha a gyerek nem is lesz élsportoló, a sikerélmény meghatározó lehet számára, ráadásul a sport a tanulást is segíti.
Ma már nem csak az határozza meg mit sportoljon a gyerek, hogy milyen a testalkata és várhatóan milyen magas lesz. Napjainkban két irányból közelítik meg a dolgot: a gyerekek mentális és fizikai felmérésével – magyarázta Harsányi Gergely egykori kézilabdázó, a Yellow Road System Hungary Kft. ügyvezetője az InfoRádióban.
A gyerek személyisége is számít?
Neurobiológiai kutatások kimutatták, hogy a személyiség igen fiatal korban kialakul, és ez meghatározza kinek milyen sport fekszik jobban, egyéni vagy csapatsportban lesz-e kiemelkedő a gyerek.
“Ezenkívül vizsgálják az olyan létfontosságú képességeket, mint a memória, a reakcióidő és a periférikus látás” – magyarázta Harsányi. Ezeknek a képességeknek a nagy része a tanulással is párhuzamba hozható, és együtt fejleszthető a sportolással.
A harmadik oldal a gyerekek teljes körű egészségügyi vizsgálata, hogy milyen sportágnak felel meg az izomzata, milyen az oxigénfelvevő képessége, és milyenek az öröklött tulajdonságai. “Ezek nemcsak a sportolásban, hanem a gyerek egész életében meghatározók lehetnek” – hangsúlyozta Harsányi.
Hány évesen állapítható meg, melyik a gyerekünknek való sport? Erről is beszélt Harsányi Gergely az Infostartnak.