Gyakran boldogabb szülők az apák, mint az anyák

gyerekükkel játszó szülők

Gyakran boldogabb szülők az apák, mint az anyák

Elsőre talán azt gondolnánk, hogy az anyák a gyereknevelés során sokkal boldogabbak, mint az apák. A fiatal felnőtt férfiakről gondolhatjuk azt, hogy a gyereknevelésre kevésbé hajlamosak. Ehhez képest egy friss kutatás meglepő adatokat közöl. Eszerint a gyereknevelés során az apák kimutathatóan boldogabbak, mint az anyák, ennek pedig meglepő oka van.

Szülőnek lenni nem egyszerű. Persze vannak olyan pillanatok, amelyek feledhetetlenné teszik a gyermekvállalást, és ha tehetnénk, ezeket a pillanatokat kitartanánk egy életre. A szülői lét mégis nehéz, főleg az anyák számára. Még azokban a háztartásokban, ahol fel van osztva a házimunka a két fél között, ott is vannak olyan kötelességek, amelyeket csak az anya tud ellátni. Ezek nagy része leginkább mentális jellegű feladat, de vannak olyan kötelezettségek, amelyeket egyszerűen nem tudnak ellátni a férfiak – például a szoptatás.

Mindehhez pedig nem társul az, hogy az anyák nagyobb részét aratják le a szülői létből fakadó boldogságból – a Kaliforniai Egyetem kutatása szerint ez pont fordítva van – írta a Pénzcentrum. A kutatásban 18.000 ember vett részt, az eredmény szerint pedig az anyukák kevésbé boldogok a gyerekkel töltött idő alatt, mint az apák.

Az ok egyszerű: a kutatók szerint az apák az együtt töltött idő sokkal nagyobb részében játszanak a gyerekkel, mint az anyukák. A kutatók szerint ezért az anyáknak is több időt kéne fordítania a játékra a mindennapi teendők mellett. Ehhez persze nagy segítség lehet, ha az apák is átvállalnak valamit azokból a feladatokból, amit eddig a nők csináltak, vagy ha néhány kötelesség alól tehermentesíteni tudják az anyát (például takarítót fogadnak). Feltehetőleg ugyanis az anyák az időhiány miatt mellőzik a játékot, így mindenképpen szükségük lenne arra, hogy át tudjanak adni valamit a kötelezettségeikből, mondjuk a házimunkából.

A teljes cikk a Pénzcentrum oldalán olvasható.