Kistestvér érkezik! – tesóváró gyerekkönyvek
A kistesó érkezése, a testvérek együttélése, konfliktusai, féltékenysége és közös kalandjai a legnépszerűbb és/vagy legégetőbb témák egy család életében. Most olyan könyveket mutatunk nektek, amelyek a kistestvér, nagytestvér témát járják körül.
Év elején egy szavazással indított a “Neveljünk olvasókat!” csoport. Arra kértek ötleteket, milyen témákban gyűjtsön könyvcímeket – a csoporttagok tapasztalatai alapján – az Égigérő könyvek blog. Toronymagasan nyert a testvér-téma. A kistestvér érkezése, a testvérek együttélése, konfliktusai, féltékenysége és közös kalandjai szerepeltek leggyakrabban a javasolt témák között.
Nem is csoda ez, hiszen az egyrészt egy egész család hétköznapjait teheti tönkre az állandó civakodás, másrészt ha valami hosszútávon befolyásolja a gyerekeink életét, akkor ez bizonyosan az a területe egy család közös ügyeinek.
Most tehát a kistestvér érkezésére felkészítő könyveket vesszük sorra, melyeket a csoporttagok ajánlásai alapján készült el. A válogatást három részből áll (amelyekből mi most egyet-egyet mutatunk meg nektek):
1. képeskönyvek, amelyeket érdemes a kicsiknek már jóval a tesó megérkezése előtt olvasgatni. Olyan történetek találhatóak itt, amelyek az egymás iránt érzett szeretetünk állandóságáról szólnak
2. a babavárás gyakorlati tudnivalói: ismeretterjesztő könyvek, amelyek segítségével a család apraja-nagyja közösen készülhet a kis jövevény érkezésére. Olyan könyveket is találtok itt, amelyekkel a nagyobb tesó saját baba- vagy kisgyerek éveiről tudtok beszélgetni. Ezek a beszélgetések amellett, hogy a várandóság időszakára is magyarázattal szolgálhatnak, a közös (még paradicsomi, kistesó nélküli :)) időket is felidézik, amikor anya és apa csak a nagyobb gyereké/gyerekeké volt.
3. a nagytesó-létre felkészítő mesekönyvek. Mit fog tudni vagy éppen nem tudni a pici manó? Hogyan változik a család élete a születésével? Milyen közös kalandok várnak a családra és milyen apró-cseprő (?) gondokra készülhet a nagy és okos báty vagy nővér?
1. Kezdjük tehát egy olyan a képeskönyvvel, amely azt erősíti a kicsikben, hogy bármi is történjen a családban, anya, apa és a gyerekek egymás iránti szeretete végtelen és mindenen átsegít:
A majom mamája (Pagony Kiadó)
“– Elvesztettem a mamámat! Így szólt a pillangó: – Szegény majom! Ne sírjál, segítek én a bajon.” A bohókás pillangó lelkesen keresi, ki lehet a kicsi mamája – az elefánttól a denevérig. Mulatságos rímekkel bukdácsolunk át a dzsungelen, vissza majom mama karjaiba.
2. Ismeretterjesztő- és mesekönyv a babavárásról és a születésről
Marék Veronika: Amikor Te kicsi voltál (Móra Kiadó)
Ez a bájos babanapló egy félig kész képeskönyv. Ha a szülők fényképekkel és bejegyzésekkel egészítik ki, maradandó emlékké teszik gyermekük első három évének meséjét.
3. Célegyenesben vagyunk! Jöhetnek a nagytestvér/ kistestvér történetek a leendő közös élet minden várható örömével és bosszúságával. 🙂
Lendvai Szilvia: Dunda és a kistestvér (Dundamesék-sorozat)
Újra itt vannak a Dundamesék! Anya pocakja hétről hétre kerekedik, egy újabb kis apróság ragyogja be a család életét. Dundát továbbra is megannyi kérdés foglalkoztatja.
Vajon nem fél a kisbaba Anya pocakjában? És különben is mivel játszik odabent? Nem unatkozik?
Ez egy igazi babavárós-tesós könyv, tesós veszekedésekkel, kibékülésekkel. Hiszen nincs is fontosabb, mint hogy két testvér egy életen át a legjobb barát legyen. Meghitt pillanatok, kedves történetek szeretetről, családról, önzetlenségről, születésről egy óvodás kisfiú, Dunda szemszögéből.
Kíváncsi vagy, hogy Dundának kishúga vagy kisöccse lett?
Mindhárom témához sok-sok további könyvötletet találtok az egigerokonyvek.blog.hu-n!