Rendre nevelés vagy házimunka? Nyáron könnyebb elkezdeni!

kisgyerek mosogat egy villát

Rendre nevelés vagy házimunka? Nyáron könnyebb elkezdeni!

Nyáron a pihenésre hivatkozva se hagyjuk ki a lehetőséget, hogy elkezdjük (vagy folytassuk) a házimunka vagy a rendrakás gyakorlását.

Ilyenkor a nyári szünetben derül ki, hogy milyen rendetlenek a gyerekeink. Bárhogy is szépíteném a dolgokat, igen, rendetlenek. Ahová lerakják a ruhájukat, s amilyen módon, ott is marad. Ugye ezt egy szülőnek sem kell bemutatnom! A tányér ott marad az asztalon, s mi szülők egy idő után úgy érezzük magunkat, mintha cselédek lennénk a saját házunkban. Mi a teendő? Hogy viseli el a gyerek a rendrakást, s miképp tudjuk mi is veszekedés nélkül átélni a változást? Segít a napocska.hu cikke!

Változás – tanulás

Mikor még kicsik a gyerekek teljesen automatikus a mozdulat, hogy elpakolunk utánuk. Elrakjuk az egész napos játékhalmazt, a tányérokat, a ruháit. De mi a helyzet a kisiskolásokkal? Akikkel már könnyen megbeszélhetjük, hogy mit, hova rakjon. Persze ez csak álom, ahogy én is látom a saját gyerekemen, de miért ne lehetne elkezdeni a rendre tanítást?

Most persze sokan mondhatnák, hogy á, ugyan hagyjuk, hisz nyár van, hagy pihenjenek. Persze pihennek, csak így mi lassan belesétálunk abba a csapdába, hogy rabszolgákká válunk, a saját gyerekünk rabszolgáivá. S mire már nagyobbak lesznek, akkor még késztetést sem fognak érezni arra, hogy elpakolják a ruháikat, a koszos edényeket, netán el is mosogassanak, vagy épp teregessenek.

Már százszor megmondtam

Már százszor megmondtam, hogy… című mondatokat mindenki ismeri, aki gyerekekkel él együtt.  S, ugye milyen unalmas? Pedig gondoljunk csak bele, hogy mikor kisbabák voltak, milyen következetesen szoktattuk rá őket a bilizésre, majd később a wc használatára. Miért ne lehetne ugyanígy megtanítani nekik egyszerű háztartási munkákat?

Csak egy egyszerű példa: este, mikor levetkőzik, dobja be a szennyesbe a koszos ruháit, hajtsa össze azokat, amiket még felvesz másnap, ne a földre hányja le. Vagy, mikor befejezte az ebédet, fogja meg a tányért, s vigye el a mosogatóig. Rutin dolgok ezek, gondolhatnánk. De azért mindenki nézzen körbe egy-egy ebéd, vagy vacsora után. Elviszi a gyerek a tányért? Segít megteríteni? A ruháitól már nem férünk be a szobájába? Tisztelet a kivételnek, a gyerekeknek sokszor külön kell imádkozni, majd hosszú litániát tartani, hogy tartson rendet a szobájában, pakolja el a szennyes edényeket stb. S őszintén melyik szülő nem unja ezt?

A cikk folytatása a napocska.hu oldalon olvasható, ide kattintva!