Bátorítsd a gyereked, hogy vállaljon kockázatot
Ha a gyerek játék közben feszegeti a határait, kockázatot vállal, az csökkentheti a stressz kialakulását egy új tanulmány szerint.
Az ösztönöd persze azt súgja, hogy amikor egyensúlyoz a mászóka szélén, amikor mindjárt belerohan a másik gyerekbe, akkor rászólj, hogy vigyázzon, másszon le onnan. Félted, és nem szeretnéd, ha megütné magát. Mégis, egy új kutatás szerint ha a gyerek vállal kockázatot a játék során, az megakadályozza, hogy már gyerekkorban stresszes legyen.
Ésszel, de bátran
Természetesen nem arról van szó, hogy engedd, hogy veszélybe sodorja magát. Itt azokról a helyzetekről van szó, ahol még biztonságban van, de szerezhet kisebb sérüléseket. Ahol elengedi magát a játékban, és bele mer állni ismeretlen helyzetekbe. A kutatásban vizsgált gyermekeknél az látszott, hogy azok a gyerekek, akiknek a szülei bátorítják ezt a biztonságos kockázatvállalást, kiegyensúlyozottabbak.
A logika a dolog mögött az, hogy ha a gyerkőc bátran áll az ismeretlen helyzetek elé, már gyerekkorában megtanulja a megfelelő attitűdöt egy ilyen szituációval szemben, így “a világ dolgai” kevésbé ébresztenek benne félelmet. Feltérképezendő és megoldandó helyzeteket lát, nem akadályokat. Ha feszegeti a saját határait, akkor meg is ismeri azokat, megtanulja felismerni, ha többre nem képes, és nem fogja veszélybe sodorni saját magát.
A cikk folytatása, többek között arról, hogy mindez mikor lesz különösen fontos, a Pöttyöslabda.hu oldalon olvasható.