5 tipp a gyerekneveléshez, hogy a kicsi ne váljon akaratos kis zsarnokká

kislány lila pulóverben

5 tipp a gyerekneveléshez, hogy a kicsi ne váljon akaratos kis zsarnokká

Amennyiben mindent meg szeretnél tenni annak érdekében, hogy a gyermek ne szívja a véredet – és másokét – élete első 18 évében, íme pár jótanács a gyerekneveléshez.

Az életben nincs garancia semmire, főleg nem a gyereknevelésre. Mindegyik idősebb generáció hajlamos rá, hogy a „bezzeg az én időmben” frázissal kezdve kifejtse véleményét a mai generációról, és már én is kaptam azon magam, hogy elborzadva figyelem egy-egy ismerős gyerekének irdatlan hisztijét. Ilyenkor mindig azt gondolom, hogy én és a velem egyidős unokatestvéreim vagy osztálytársaim sosem viselkedtünk volna így, amikor kicsik voltunk. Sokszor úgy érzem, a szülők a legnagyobb jószándékkal nevelik félre a kicsiket. Amennyiben mindent meg szeretnél tenni annak érdekében, hogy a gyermek ne szívja a véredet – és másokét – élete első 18 évében, íme pár jótanács – írta a bien.hu szerzője.

Adj neki felelősséget

A gyerekek sokkal okosabbak és sokkal több mindenre képesek, mint gondoljuk. Egy kétéves is el tudja pakolni és össze tudja hajtogatni a ruháit. Egy ötéves tud porszívózni és port törölni. Hétévesen már minden gyerek tud magának szendvicset készíteni a suliba és kilenc évesen nem gond nekik be- és kipakolni a mosogatógépet. 13 évesen pedig már simán besegíthet a hólapátolásba, vagy egyéb fizikai munkába. Hogy mindezeket tökéletesen fogják-e végrehajtani? Valószínűleg nem, de el kell kezdeni valahol és hidd el, ez a javukra válik majd.

Ne keress kifogásokat, ha rosszul viselkedik

Ha a tanár, vagy egy másik szülő felhív, hogy a gyereked elfogadhatatlanul viselkedett, könnyű egyből anyatigris-módba kapcsolni és a végletekig védeni életünk értelmét. Ez valahol természetes és dicséretes viselkedés, azonban következetesnek kell lenni.

Nincs olyan, hogy a barátai „belevitték a rosszba” és ő nem tehet semmiről. Ha hibázott, feleljen a tetteiért, aminek legyenek következményei.

A büntetés legyen arányos a rosszalkodás súlyosságával, hiszen ha elnézzük neki, azt üzenjük, hogy bármikor megteheti újra, felelősségre vonás nélkül.

További három tanács (hibázás, nemet mondás, segítség) a bien.hu oldalán olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.