A helikopterszülőség újabb veszélye: a búragyerek-jelenség

rajz egy családról, a szülők a gyereküket nézik nagyítóval

A helikopterszülőség újabb veszélye: a búragyerek-jelenség

A helikopterszülőség számos módon negatívan hat a gyerek fejlődésére, és a szakértők egy újabb veszélyre is figyelmeztetnek: a helikopterszülőség hatására, a búragyerek-jelenség rémére.

A szakértők felismertek egy újabb negatív tendenciát is a helikopterszülőknél, ez pedig a búragyerek-jelenség – írja a Babaszoba cikke.

A helikopterszülőség

Az utóbbi években egyre több figyelmet szentelnek a különböző szülői, nevelési stílusoknak, melyek közül az egyik a helikopterszülőség. Ez nem pont azért lett annyira közismert fogalom, mert jó hatással lenne a gyermekre, hanem épp ellenkezőleg. Ezt a nevelési stílust az átláthatóság határozza meg, a helikopterszülők ugyanis a gyermekeik mindennapi tevékenységeibe folyamatosan bele akarnak látni, mindent felügyelnének, és mindent meg akarnak tenni a gyerekért és a gyerek helyett, mert azt gondolják, ez a legjobb a számára.

Azonban ez a módszer a visszájára sül el a legtöbbször, mert akadályozza a gyereket abban, hogy az élethez fontos képességeket sajátítson el, és hogy magától tudja kontrollálni viselkedését, érzelmeit. Így a helikopterszülők nehéz helyzetbe hozzák a gyerekeiket, akik megszokták, hogy anya és apa mindent megtesz helyettük. A szakértők felismertek egy újabb negatív tendenciát is a helikopterszülőknél, ez pedig a “búragyerekek” nevelése.

Mi az a búragyerek-jelenség?

terrárium zöld pozsgás növények üvegben

Wikimedia Commons / christopher

A Family Education szaklap szerint a búragyerekek azok a gyermekek, akiket szüleik arra kényszerítenek, hogy akadémiai szempontból sokkal előbb sajátítsanak el tudásanyagokat, mint az az életkoruk, kognitív fejlettségük alapján indokolt lenne.

A búragyerekek már kiskoruktól kezdve mindent megkapnak, amely segíti őket abban, hogy kitűnjenek a társaik közül. Ez először olyan dolgokkal kezdődik, mint a tanulókártyák, amelyekkel már csecsemőkorban fel szeretnék készíteni a gyerekeket a matematikai és nyelvtani tudásanyag elsajátítására. Amikor kisgyerekkorba lépnek, a szülők már valódi feladatokat is adnak ezeknek a gyerekeknek.

Az otthoni tanulás mellett már kisebb korban is beütemezhetnek a szülők olyan tevékenységeket a gyerek napirendjébe, amelyek szerintük elengedhetetlenek a tanulás szempontjából, mint a zeneórák, nyelvórák, stb. Mindezt anélkül teszik, hogy egyáltalán belegondolnának, vajon a gyermekük képes-e egyáltalán elsajátítani azt a tudást, amelyet az órákon kaphat.

A búragyerek kifejezés úgy született meg, hogy ezeket a gyerekeket az üvegházi növényekhez hasonlóan nevelik, nagyon jól ellenőrzött és szabályozott körülmények között.

Hogyan vezethet a helikopterszülőség idáig? És mit javasol a szakértő? Erről is olvashatsz a babaszoba.hu cikkében.