A kudarctűrés elsajátításának rögös útja
Gyermekeink életében fontos momentum, hogy miután képessé válnak arra (5 éves kor körül), el tudják-e sajátítani a kudarctűrés művészetét.
Mi is az a kudarc? Egy olyan állapot, amikor a kitűzött célomat nem értem el. Lehetett ez a cél, hogy én játszok a sárga kisautóval, beválogatnak a focicsapatba, nyerek a barátom ellen a társasjátékban, ma velem játszik a Pisti, akivel mindenki legjobban szeretne, vagy sikerül bekötnöm a cipőfűzőmet – idézte fel a budapest.imami.hu oldal szerzője.
Láthatjuk, hogy ha mégoly apróságoknak is tűnnek, a gyermekeink élete is tele van célokkal és kihívásokkal.
Mit tehetünk szülőként, milyen módszerekkel segíthetjük gyermekünket?
Alapvető fontosságú -csakúgy, mint más készség elsajátításánál – a példamutatás. Hiszen hogyan is várhatnánk el gyermekünktől, hogy saját kudarca okozta érzelmi hullámzását ne kiabálással, káromkodással, csapkodással vezesse le, ha mi magunk sem cselekszünk másképp hasonló helyzetben… Fontos tehát, hogy gyermekünk láthassa rajtunk, a szülein is az önuralom megnyilvánulását.
Ne felejtsük el, hogy gyermekünknek nagyon fontos visszajelzés, hogy szülei hogyan reagálnak az ő kudarcára. Ez önértékelését nagyban befolyásolja, valamint azt is, hogy milyen magasra és mennyire reálisra állítja be azt a mércét, amiről úgy gondolja, hogy tőle elvárható. Tehát, ha azt szeretnénk, hogy gyermekünk nagyobb nyugalommal lépjen bele életének teljesítmény helyzeteibe, és ne élje meg apró tökéletlenségeit óriási kudarcként,ne közvetítsük felé azt, hogy csakis és kizárólag a tökéletesség elvárható tőle.
Biztonságos környezetben tanulhasson
Teremtsünk lehetőséget arra, hogy biztonságos környezetben tapasztalhassa meg a kudarc keserű érzését. Olyan helyzetben, amikor átsegíthetjük azon, hangsúlyozva, hogy Ő AKKOR IS JÓ, SZERETHETŐ ÉS ELFOGADHATÓ, HA KUDARCOT VALL.
De milyenek a biztonságos helyzetek, amelyekben tanulhat a gyerek és amelyeket a szülő is biztosíthat? A cikk folytatása a budapest.imami.hu oldalon olvasható.