Az anyagi önállóság, avagy a felnőttkor kezdete
A magyar lakosság kétharmada szerint akkor tekinthető valaki felnőttnek, ha anyagilag függetlenedik a szüleitől, képes eltartania saját magát és képes önálló döntéseket hozni a pénze elköltésére vonatkozóan – derül ki az OTP Bank megbízásából készített felmérésből. A többség ugyanakkor abban is egyetért, hogy önmagában az anyagi önállóság nem egyenlő a felnőtté válással. Arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy mi az az ideális kor, amikor egy fiatalnak függetlenné kell válnia.
Az elmúlt évtizedekben a felnőtté válás folyamata jelentősen átalakult. Azok az életesemények, amelyeket jellemzően a függetlenedéssel szokás azonosítani – ilyen például a tanulmányok befejezése, a munkába állás vagy a saját család alapítása – sokszor jóval későbbi életkorban következnek be. Az OTP Bank megbízásából készített felmérés szerint a magyarok kétharmada gondolja azt, hogy akkor tekinthető valaki felnőttnek, ha anyagilag függetlenedik a szüleitől, képes eltartania saját magát és képes önálló döntéseket hozni a pénze elköltésére vonatkozóan. Minden negyedik válaszadó véli úgy, hogy a felnőtté válás az elköltözéssel, saját háztartás vezetésével köthető össze. A megkérdezettek 33 százaléka szerint akkor felnőtt valaki, ha saját munkahelye és keresete van. A hivatalos, 18 éves korhatár betöltését csupán minden negyedik ember tekinti a felnőtt lét kezdetének.
A válaszadók 55 százaléka nem ért egyet azzal, hogy az anyagi függetlenedés egyenlő lenne a felnőtté válással. A felnőtté válásnak az anyagi függetlenedés meghatározó eleme, de a felnőtt lét több annál. Mindamellett, a lakosság egyharmada elegendőnek tartja hozzá az anyagi függetlenséget és az anyagi javakkal kapcsolatos felelős döntéshozatalt.
A lakosság több mint fele, 22-25 éves korra teszi azt a kort, amikor illene függetlenné válniuk a fiataloknak, továbbá egyötöde véli úgy, hogy már a 19-21 éves korosztálynak is anyagilag önállónak kellene lennie, azaz gyakorlatilag az érettségit követően. Azt azonban elenyésző mértékben gondolják, hogy már 16-18 éves korára valakinek magának kellene megkeresnie a betevőre valót. Az emberek 39 százaléka egyetért azzal, hogy a szülőknek addig kell anyagilag támogatniuk a gyermekeiket, ameddig szükségük van rá, minden harmadik válaszadó szerint addig, amíg teljesen nem tudják maguk megoldani. Ennél jóval kevesebben vannak, akik valamilyen konkrét eseményhez kötik a szülői támogatás szükségességét. A megkérdezettek 3 százaléka a 18. életév betöltéséig vagy a házasságkötésig, 9 százalékuk a tanulmányok befejezéséig, 16 százalékuk pedig az első munkahely megszerzéséig támogatná szívesen gyermekét.
„A fiatalok számára a felelősségvállalás ijesztő lehet elsőre, de elindulni az anyagi függetlenedés útján számos lehetőséggel is jár. Az OTP Bank innovatív szolgáltatásaival támogatja a fiatalok önállósodását, illetve segíti őket elindulni a felnőttkor felé vezető úton. Az OTP Junior számlát kifejezetten ennek a korosztálynak nyújtjuk, az ő preferenciáikat szem előtt tartva, így például a számlavezetés 24 éves korig díjmentes. Az OTP Junior Next alkalmazást azért fejlesztettük, hogy hozzájáruljunk a fiatalok pénzügyi tudatosságának növeléséhez. Az applikáció segítségével a fiatalok nem csak átláthatóbbá tehetik pénzügyeiket, de megtakarítási céljaikat is könnyedén monitorozhatják így – mondta el Kökény Dávid, az OTP Bank bankkapcsolati termékfejlesztési szenior menedzsere.
———————————————————————————————————————————-
A kutatásról*
A kutatás az OTP Bank megbízásából az MTM Kft. Pulzus kutatási applikációjával készült 1483 fő részvételével. A 18 éves és idősebb, magyar alapsokaságot reprezentálja nem, kor, iskolai végzettség és településtípus szerint. Az adatfelvétel 2021.07.03. és 2021.07.09. között történt.
Szülőként hogyan segíthetjük gyermekeinket a felnőtté válásban?
Fontos megemlíteni, hogy minden gyermek más. Van, aki korábban érik, van, aki később és van olyan is, aki soha nem válik le a szüleiről. Azonban minél nagyobb teret engedünk gyermekünknek – természetesen a szükséges határok kijelölése és betartása mellett -, annál inkább segítjük azt, hogy egészséges felnőtté váljon. Ehhez elengedhetetlen, hogy teljes mértékben megbízzunk benne és támogassuk, hiszen gyermekünk a felnőttkor kapujában még sok mindenben támaszra, támogatásra, megértésre szorul.
Az OTP Junior Next alkalmazásról Az OTP Junior Next alkalmazást azért hozta létre az OTP Bank, hogy hozzájáruljon a fiatalok pénzügyi tudatosságának fejlesztéséhez. Az alkalmazás Célmegtakarítás funkciójával a fiatalok választhatnak előre definiált vagy egyedi célok közül, majd folyamatosan követhetik bevételeiket és kiadásaikat. A MoneyBag költségszimulátorral interaktívan tervezhető meg, hogy várhatóan milyen havi költségekkel kell majd számolnia a diáknak a tanulmányai alatt. Az applikációban található egy kompetencia és karrierteszt is, amely segíthet tájékozódni arról, hogy milyen erősségekkel, képességekkel rendelkezik a kitöltő és milyen szakmák illenek hozzá. Kizárólag az alkalmazáson keresztül lehet jelentkezni az OTP Bank szeptemberben induló egy hónapos Diákmunka programjára. Az alkalmazás továbbá önkéntesmunka-lehetőségeket is kínál a fiatalok számára, amelyek nem csak a kötelezők letudását segítik, hanem egyes kompetenciáikat is erősíthetik. A fiatalok rendszeres tájékozódását pénzügyi és edukációs témákban folyamatosan frissülő hírfolyam segíti. |
A Junior Next alkalmazásról további információ az alábbi linken érhető el:
https://www.otpbank.hu/portal/hu/Junior/JuniorNextApp
X támogatott tartalom X
A megjelent cikket az OTP Bank készítette, nem a Felelős Szülők Iskolája szerkesztősége.