Egymásra figyelős játékok

kislányok ülnek az úttesten virággal a kezükben

Egymásra figyelős játékok

Vagyis: szociális kompetenciákat erősítő játékok, ha a terminológiát akarjuk használni… Számos nagyszerű játék létezik, melyek segítségével észrevétlenül fejleszthetjük a gyerekek szociális kompetenciáit. Játékok, melyek megtanítanak egymásra figyelni, barátkozni vagy éppen szemkontaktust létrehozni. Miközben ezeket a játékokat használjuk, a társas készségek fejlesztését élvezetessé, élményszerűvé tesszük.

A Mókás Tanítás oldalon olyan szuper játékot, melyek segítségével például megtaníthatjuk miként figyeljenek egymásra, hogyan ismerjék fel a különböző érzelmeket, mely módokon tudják kifejezni a figyelmességet, kedvességet.

Játékok, melyek megtanítanak figyelmesen meghallgatni másokat

Egymás figyelmes meghallgatása nagyon nehéz feladat, sokszor még felnőttként is. Nem csak a szocializáltság szempontjából fontos ennek gyakorlása, hanem a tanulás szempontjából is. Ráadásul egy jó hallgató könnyebben szerez barátokat is.

Figyelős színező

A figyelem fejlesztésére egy másik egyszerű feladat az utasítások alapján való színezés, rajzolás.

Válasszunk bármilyen színezőt, és adjuk oda a gyerekeknek. A színezést a szóban hallott utasítások alapján kell elvégezni. Kezdetben mi mondjuk meg, hogy mi milyen színű legyen, majd ezt a szerepet átveheti egy-egy gyerek is. Így megtanulják azt is, hogy nem csak a felnőttekre, hanem egymásra is ugyanúgy kell figyelniük.

Ne szakíts félbe!

A következő feladatot nagyobb gyerekekkel játszhatjuk. Készítsünk kártyákat, melyeken különböző témák vannak. Íme néhány minta a Mókás Tanítás blogjáról, de természetesen bármilyen más ötlet megfelel a feladathoz.

A gyerekek válasszanak párt maguknak, üljenek egymással szemben, és húzzanak egy kártyát. Egyikőjük kezdjen el beszélni a kártyán lévő kérdésről. A másiknak figyelmesen kell hallgatnia, majd a végén! fel kell tennie két-három kérdést az elhangzottakkal kapcsolatban.

Majd cseréljenek szerepet.

Ez a játék egymás figyelmes meghallgatásán kívül a kommunikációt is fejleszti.

Játék az érzelmek felismeréséhez

A gyerekeknek tisztában kell lenniük saját és mások érzelmeivel és hogy azok mit jelentenek. Szükség van arra, hogy beszélgessünk ezekről, hogy a különböző helyzetekben miként tudják ezeket kezelni. A következő játékok segíthetnek az érzelmek megtanításában.

Érzelem vadászat

Készítsünk egy táblázatot, melyen különböző érzelmeket ábrázolunk. Használhatjátok az általam készítettet is, de ti magatok is csinálhattok egyet.

Reggel adjunk a gyerekeknek egyet ebből a táblázatból. Kérjük meg őket, hogy egész nap figyeljék a társaikat (nem csak az osztályban, a csoportban, hanem az egész intézményben), és ha valakin valamelyik érzelmet felismerték, jelöljék a lapon. Akár nevet is írhatnak mellé. A nap végén beszéljük meg, ki mennyi érzelmet fedezett fel a társain.

Még több nagyszerű játékot találsz a mokastanitas.hu blogján!