Empátialecke szülőknek – Vida Ágitól

Ugye veled is előfordul néha, hogy elbizonytalanodsz: jól csinálod-e? Elég jó szülője vagy-e a gyerekednek? S ha igen, vajon miért hisztizik, szemtelenkedik, füllent, dacol, stb…, amikor te mindent megtettél? Empátialecke szülőknek!

Vida Ági gyermekpszichológus Kismamablog Facebook-posztja – empátialecke szülőknek – elgondolkodtató tükör mindannyiunknak, akik gyereket nevelünk:

Bármikor, amikor bizonytalan vagy.

Bármikor, amikor szíven talál egy vélemény.
Bármikor, amikor nem érted, mit miért csinál a gyermeked,
segíthet, ha belegondolsz:
Ha te lennél az ő helyében, hogyan éreznéd magad?
Te hogyan reagálnál, ha kicsi lennél, kiszolgáltatott?
Ha még nem ismernéd a világot?
Ha folyton a korlátaidba ütköznél?
Ha olyan környezetbe kerülnél, ahol nem érted, mi miért olyan, mi veszélyes és mi nem, kiben lehet bízni és kiben nem?
Ha a megszokott kis világod, rendszered, szokásaid, amiben bízol, felborulnának?
Ha azt mondanák, oldd meg, mert már elég idős vagy hozzá, de nem tudnád, hogyan és mit?
Ha nagyon szeretnél megfelelni, jó lenni, de folyton hibáznál?

(…)

Túl keveset gondolkodunk erről.
Empátiával a gyermekünk iránt.
Beleérezve magunkat oda, ahol ő van.
Olyan leckét kapna ezzel megértésből,
elfogadásból, szeretetből,
amit egész életére magával vihetne.

A teljes írást a Kismamablog Facebook oldalán olvashatod el!