Hogyan támogasd a (leg)idősebb gyerekedet?
Nehéz nagytesónak lenni. Nem számít, hogy hány éves, lehet egész fiatal, mindig nagyobb felelősséggel ruházzák fel. Ez az egyik oka annak, hogy a legidősebb gyereket gyakran felelősségteljesnek, érzékenynek, maximalistának és kicsit aggodalmaskodóbbnak tartjuk, mint a fiatalabb testvéreit. Ha a háromévesed a legkisebb, akkor ő egy édibédi kisgyerek. Ha viszont ő a legidősebb, sokkal többet vársz tőle, mint a kistesóitól, mert úgy tűnik, sokkal nagyobb, mint a testvérei. Így van? Ezért ilyen nagy kihívás, hogyan is kezeljük a nagytestvér kérdést. A Szülő 2.0 cikke.
Hogyan adhatod meg azt a támogatást a legidősebb gyerekednek, amire szüksége van?
1. Tölts vele külön időt! Nem csak egy újszülöttnek van szükséges figyelemre, hanem minden korosztály igényli a szüleitől, a csak és kizárólag ráfordított időt. Legjobb lenne, ha erre minden nap sor kerülne, de legalább hetente néhányszor. A kamaszoknak is szükségük van rendszeresen a szüleikkel kettesben, hármasban töltött időre.
2. Segíts az elsőszülöttednek szembenézni a féltékenységgel, megbántódással! Ne nyomd el ezeket az érzéseit, hallgasd meg a panaszait. „Néha nehéz a legidősebb gyereknek lenni….. tudjuk, hogy sokkal nehezebb helyzetben vagy, amióta megszülettek az ikrek. Szeretjük az ikertesóidat és örülünk, hogy köztünk vannak, de pontosan tudjuk, hogy neked mennyivel nehezebb. Mindig elmondhatod nekünk, amikor idegesítenek és megpróbálunk neked segíteni, hogy jobbá tegyük a dolgokat.”
3. Ne hagyd, hogy úgy érezze, szülői szerep hárul rá! „Nagyszerű nővér vagy! Tudom, hogy mindentől meg akarod óvni a kistesódat, de nem kell mindig mindenben segíteni neki. Mi, a szülei vagyunk felelősek érte és nekünk kell meggyőződnünk arról, hogy mindenki betartja-e a családi szabályokat.”
4. Ugyanúgy adjál neki kiváltságokat, mint felelősséget. A felelősség: „8 éves vagy, így már odafigyelhetsz a többiekre, amikor a játszóterén vagytok.” De győződj meg róla, hogy biztos benne a gyereked, te mindig ott vagy, ha szüksége van rád! „Ha valamiért aggódsz, csak kiabálj nekem és már ott is vagyok és segítek. A kiváltság: „Te már 8 éves vagy, úgyhogy tovább maradhatsz fenn, mint a kistesóid.
5. Legyél tisztában azzal, hogy a legidősebb gyerekek gyakran érzik úgy, hogy örömet kell szerezniük a szüleiknek. Győződj meg róla, hogy tisztában van-e azzal, hogy olyannak szeretitek, amilyen. Bátorítsd a gyermeked, hogy kísérletezzen, feszegesse a határait, nyugodtan hibázzon! Bátorítsd, hogy leküzdje a tökéletességre irányuló törekvéseit!
6. Ne feledd, hogy minden gyereknek szüksége van néha babásan viselkedni! A legidősebb sokkal nagyobbnak tűnhet, mint a legfiatalabb, pedig még mindig gyerek és képesnek is kell lennie, hogy gyerekként viselkedjen. Nagyon fontos, hogy számíthasson arra, hogy még dajkálod, bárhány éves is legyen. Nem számít milyen nagy, mindig is ti lesztek a mamája és a papája!
http://www.ahaparenting.com/parenting-tools/siblings/oldest-child-birth-order
A cikk és a kép forrása a Szülő 2.0 oldala.