Játékok a pozitív viselkedés kialakításához
Szeretnéd, hogy gyermeked megtanulja, mi az a felelősség, együttműködés, tisztelet, őszinteség, türelem, empátia? Ráadásul játékosan? Íme, a játékok, amelyek a pozitív viselkedési mintázatok megjelenését (is) elősegítik!
Bábeczki Mónika óvodapedagógus, aki munkája során azt tapasztalta, manapság még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a kisgyermekek pozitív viselkedésének kialakítására. Mint írja, ehhez egyszerű játékok alkalmazása a legjobb. Írását a Családinet oldalán olvastuk.
Bábeczki Mónika vallja, hogy ezek a játékok hozzájárulnak az olyan emberi értékek kialakításához, mint például: felelősség, együttműködés, tisztelet, őszinteség, türelem, empátia. Ennek folyamatában nem a gyermeket változtatom meg – írja -, hanem elősegítem, hogy a viselkedése pozitívvá alakuljon.
Játék közben a gyerekek elsajátítják a hatékony fegyelmet, megtanulnak pozitív döntéseket hozni, kialakul problémamegoldó képességük és megtanulják az emberi értékeket és felelősséget. Ezzel mindannyian nagyban hozzájárulunk ahhoz, hogy egy sikeres, céltudatos, de a pozitív emberi értékek segítségével érvényesülő felnőtt váljon a ma még óvodás gyermekből.
Íme a játékok
1. Hogy vagy ma? – Hogy érzed magad most?
Smile játék. Kisebbeknek előre elkészítem színes papírból, a nagyobbak saját maguk elkészíthetik akár papírból, rajzolás, színezés, festéssel, vagy kis kövekre, kinder tojás belső műanyag dobozra.Játék menete:
Gyerekek érkezés után, vagy a reggeli beszélgető kör előtt a kis kosárban elhelyezett smile jelekből kiválasztják azt a jelet, ahogyan érzik magukat. Beszélnek érzéseikről, én pedig további kérdésekkel biztatom őket: pl Miért vagy szomorú? Hogyan segíthetnénk neked? A megoldásban együtt veszünk részt a többi gyerekkel. Pl megöleljük, megsimogatjuk, különböző ötleteket adunk.
Mire tanít? Empátia
Megtapasztalják önmagukon és másokon, hogy milyen amikor fájdalmas érzéseik vannak, illetve amikor boldogok. Ezen keresztül meg tanulják tisztelni saját és mások érzéseit és másokkal kedvesen, tisztelettudóan bánni.
2. Kereső, avagy hideg-meleg
Játék menete:
Egy gyereket kiküldök a csoportból és a többiek eldugnak egy labdát. Mikor be jön a kereső gyermek, a többiek hangosan hideg – meleg – langyos szavakkal biztatják a keresőt, míg meg nem találja a labdát. Ha megtalálta, akkor megtapsoljuk és megöleljük.
Mire tanít? Együttműködés
Megtanulják, hogyan biztassák egymást versengés nélkül és, hogyan segítsenek egymásnak különböző környezetben.
4. Én a kémlelő
Játék menete:
Egy gyermeket választok, aki csak a szemével választ ki egy tárgyat a csoportszobában. A többiek a szőnyegen ülnek, a kémlelő pedig középen ül. Ezt mondja: pl. „Én kémlelek a szememmel valamit ami zöld.” A többiek megpróbálják kitalálni mi lehet az a tárgy, pl. fa, Lacika pólója… Aki legelőször kitalálta, az lesz a következő kémlelő.
Mire tanít? Türelem
Arra tanítom vele őket, hogy udvariasan meghallgassák egymást és kivárják, amíg rájuk kerül a sor.
Sok-sok további játékötlet a csaladinet cikkében!