Korhatár-besorolás – Ezért ne vedd félvállról!
Nem véletlenül sorolják be a szigorú szabályok és alapelvek szerint felépített korhatár-besorolás kategóriáiba a különböző filmeket és műsorokat.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság hivatalos oldalán bárki meg tudja tekinteni a korhatár-besorolás kategóriáit – hívja fel a figyelmet a Femina cikke. Szülőknek különösen ajánlott!
Gyerekeknek való műsorok
Ugyanabban a korban lévő gyerekek eltérőképpen reagálhatnak a kicsit is ijesztő vagy durvább tartalmakra, az érzékenyebbeket akár a Hófehérke vagy az Óz, a csodák csodája című filmek is megrémiszthetik. Prof. Barbara J. Wilson szerint kognitív fejlettségi szint alapján a gyerekeket két csoportba lehet sorolni, a fiatalabbakat, akik 3-7 év közöttiek és az idősebbeket, akiknek a kora 8-12 közé tehető.
Különbség a kisgyerekek és a “nagyok” között
A fiatalabb gyerekeket erősebben befolyásolja a látvány, mint a nagyobbakat. Gondolataik inkább a kinézetre és a hangra fókuszálnak, éppen ezért az E. T. megjelenése, a ráncos űrlény is rémisztően hathat sok gyerek számára, noha elméletileg számukra készült a film.
A nagyobb gyerekek ezzel ellentétben már megértik a szereplők cselekvéseinek logikáját és az akciók következményeit is, el tudják választani a valóságot a fantáziától. Viszont egy 3-7 éves gyerek valóságba emeli a kitalált karaktereket, legalábbis az olyanokat, akik emberi módon viselkednek, legyen a tininindzsa harci teknős vagy bármilyen emberi tulajdonsággal felruházott lény.
Jutalmazás és büntetés ábrázolása
Azok a történetek, amelyben az erőszakos szereplőnek előnye származik a tetteiből, károsan hathatnak a gyerekek látásmódjára. Hogyha az agressziónak köszönhetően pénzhez, hatalomhoz vagy sikerhez jutnak, ezeket az agresszív viselkedésformákat erősíthetik a gyerekekben is. Sajnos a televíziós műsorokban az agressziót nem mindig követi megtorlás, vagy csak olyan későn, hogy a gyerekek nem veszik észre a kapcsolatot a két dolog között.
Az érzéketlenség világa
Szakértők, köztük Christopher Ferguson is úgy gondolják, hogy a túlzott erőszak megjelenésének hatására a felnövő generáció elveszítheti érzékenységét az erőszakkal kapcsolatban. Szerinte nem feltétlenül agressziót válthat ki a gyerekekből az ilyen tartalom, hanem arra taníthatja őket, hogy még erőszakosabb a világ, mint amilyen valójában. Ennek köszönhetően pedig félénkek és szorongósak lehetnek. Javaslata szerint érdemes arra biztatni a gyerekeket, hogy minél gyakrabban beszéljenek az érzéseikről – azok is fontosak, amiket egy film vagy műsor megnézése után éreznek.
– A szülők tudják terelgetni gyerekeiket, hogy megtanítsák, mi az, ami elfogadható, és mi az, ami nem. A gyerekek, mint egy szivacs, szívják magukba az információkat, de a tanulást is lehet modifikálni és formálni – mondta Christopher Ferguson.
Milyen veszélyeket rejt a képernyőn látott jutalmazott agresszió? Vagy a szexuális tartalom? Ezekről is olvashatsz a femina.hu cikkében.