Te vagy a saját meséd hőse

rajz egy olvasó gyerekről

Te vagy a saját meséd hőse

A mese nem mese, hanem a legkeményebb valóság. Ezt jól tudják azok, akik mesékkel foglalkoznak. Ha figyelmesen követed a mesék alakjának útját, te is mesehőssé válhatsz a saját életedben. Ez egy hosszú út, de remek hamuba sült pogácsát ad hozzá neked útravalóul Dr. Kádár Annamária. Jól teszed, ha megszívleled a tanácsait, mindegyik aranyat ér!

Hogyan alkalmazd az életedre a mesék tapasztalatait? Kádár Annamária, a wmn-en megjelenő, mesés tízparancsolatából mutatunk meg nektek néhányat.

A mesék próbatételeinek szimbolikájáról

Kádár AnnamáriaA mesékben a személyiségfejlődés különböző állomásai jelennek meg: a próbatételek valójában életpróbákról, életfeladatokról szólnak.

A mese nem racionális úton készít fel a felnőtti létre, a felnőtt döntésekre, hanem mágikus, irracionális módon. Nem a problémamentes élet ígéretét kapjuk meg tőle, hanem annak a reményét, hogy még a legkisebbek, a legesendőbbek is boldogulnak, ha adottságaikat és lehetőségeiket mozgósítják, ha nem hátrálnak meg az akadályok, megpróbáltatások előtt. A mesei főszereplő sohasem tökéletes, képes beismerni kudarcait, mert tudja, hogy a hibák elengedhetetlenek a fejlődéséhez.

A mesében minden MI vagyunk

Nem csak a legkisebb királyfival, szegénylegénnyel azonosulhatunk. Az elindulás jelenti a saját komfortzónánkból való kimozdulást, az útravaló az erőforrásainkat, a sárkányok nagyon gyakran belső sárkányok, a saját félelmeink, szorongásaink, kishitűségünk, amelyeket meg kell szelídítenünk, a segítőtársak szimbolizálják a társas kapcsolati hálónkat, a királylány jelentheti a saját jobbik énrészünk megtalálását, az elérendő cél pedig az önmegvalósításunkat.

Íme, Kádár Annamária tízparancsolatából az első négy – azok a tapasztalatok, amelyeket a gyerekkor meséiből sajátított el, és amelyeket felnőttként tudatosított magában:

1. “Lássam meg és fogadjam el a csodákat, a varázslatot! (Én ezt szívesen fordítom úgy pszichológusi nyelven, hogy: Éljek szerendipikusan.)

2. Merjek elindulni! Ha ott van a zsebemben a hamuban sült pogácsa és az atyai-anyai áldás, semmi baj nem érhet. A többi majd kialakul útközben.

3. Keressem meg a saját utam, és azon haladjak! Ne siessek! Mindig vannak rövidítések, kényelmesebb megoldások, de ezek zsákutcák – soha ne térjek le a jó útról!

4. Segítsek, ha olyan társakkal találkozom, akik a segítségemet kérik! Sőt, észre is vehetem őket, és magam is felajánlhatom a segítségemet. Tudjak segítséget kérni, amikor szükségem van rá, és legyek képes elfogadni azt.”

Kádár Annamária tízparancsolatát a wmn.hu cikkében olvashatod el.