Miért fontos, hogy távol tartsuk a gyerekeket a szerencsejátéktól?
Eljátszani a pénzt, elveszíteni a kontrollt, feltétel és végletek nélkül hinni a szerencsejátékban – kinek a felelőssége, ha egy kamasz szerencsejáték-függő lesz?
Az ünnepek közeledtével, kifejezetten decemberben a szerencsejátékokra megnövekedik az igény, például a szokásosnál több kaparós sorsjegy fogy, és egyre többen fogadnak sportmérkőzésekre. Amíg felnőttek teszik ezt és a szerencsejáték játék marad, addig rendben van, hiszen ezek a termékek kis színt, izgalmat hozhatnak az életünkbe, és ezáltal örömet okozhatnak. Ugyanakkor riasztó szám, hogy kutatások szerint a 14 év feletti gyerekek, azaz a középiskolások közel egytizede rendszeres szerencsejátékos, pedig a fiatalkorban folytatott szerencsejáték tevékenység nagyobb kockázatot hordoz, érdemes tehát elgondolkodni a mögöttes motiváción – valóban az örömszerzés miatt játszunk és játszanak a fiatalok, vagy a könnyű meggazdagodás reménye csábítja őket? A Felelős Szülők Iskolája legfrissebb edukációs videójában kiemelten foglalkozunk a játékfüggőség kérdésével. Kijelenthetjük, hogy a probléma megelőzésében, kezelésében a legnagyobb szerepe a családnak, szülőknek van. De vajon miért hiszik el a kamaszok, hogy ők is gazdag online póker influencerek lehetnek? Mikortól beszélhetünk függőségről? Vajon kire és mennyire lehet veszélyes a játékszenvedély?
Érdemes felülvizsgálni a családi szokásokat, hiszen ahogy mondani szokás, „a pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve.”
A fiatalkorúaknál könnyebben kialakulhatnak használati zavarok, illetve függőség, mely a társas kapcsolataikat, mentális állapotukat, akár a testi egészségüket is befolyásolhatja. A túlzásba vitt szerencsejáték minden életkorban ártalmas, különösen a 18 év alattiak számára, mivel náluk a káros hatások gyorsabban és erősebben jelentkezhetnek, és a függőség kialakulásának kockázata is nagyobb. Kutatások szerint azok a gyerekek, akik rendszeresen szerencsejátékoznak (legyen szó pusztán lottószámok kiválasztásában való segédkezésről vagy sorsjegyek lekaparásáról), nagyobb valószínűséggel szenvednek később szerencsejáték-problémáktól. A jogszabályok szerint a 18 év alattiak nem vásárolhatnak szerencsejáték terméket, ugyanakkor a rokonok, barátok, vagy akár a szülők sem veszik komolyan ezeket a tiltásokat és csupa jó szándékkal ajándékoznak tiltott termékeket is. Vannak olyan, 18 évet még be nem töltött fiatalok, akik – saját bevallásuk szerint – születésnapra, karácsonyra vagy szilveszterre sorsjegyet kapnak ajándékba, és sokan vannak olyanok is, akik rendszeres sportfogadók, pedig nem múltak el 18 évesek.
A szerencsejáték nem gyerekjáték
A Felelős Szülők Iskolája „A szerencsejáték nem gyerekjáték” című edukációs videójában a játékszervezők, a tanárok, és a szülők felelősségét járták körbe a szakértők, megvilágítva a szerencsejáték-függőség vélt és valós veszélyeit.
A legnagyobb divatja most a sportfogadásnak van, vannak kamaszok, akik már most ebből élnek vagy próbálnak megélni, extra zsebpénzhez jutni, de a veszteség és a siker is ugyanolyan forgandó.
Balatoni József, alias Jocó bácsi sok kamasszal dolgozik nap mint nap, szerinte egyáltalán nem ritka, hogy egy kamasz játszik, sőt… Itt már a kortársaknak akarnak megfelelni, nem elsősorban a törvényeknek, így sokszor egyik hazugság hozza a másikat, pláne, ha elbuktak saját vagy kölcsönkért pénzt.
Dr. Guld Ádám médiakutató a generációs különbségekre hívta fel a figyelmet és arra, hogy az azonnaliság, amit a mai alfa és Z generációsok már az online tér jutalmazásánál megszoktak, itt is tetten érhető, ők online fogadnak és azonnali sikert remélnek. Adrenalinfüggőségről, izgalmi állapotról beszélhetünk a játék során, ami ugyan látszólag nem szerhasználat, de a testen belüli kémiai reakciók, a boldogsághormonok legalább annyira okozhatnak függőséget, mint a kívülről bevitt szerek, mint pl. az alkohol és a dohányzás.
Az idősebb generáció inkább tekint pénzbevételi eszközként a sportfogadásra, mint a fiatalok. Utóbbiak inkább „doppingcéllal” játszanak, míg előbbieket a meggazdagodás reménye hajtja.
A magyarok kevésbé veszik komolyan a játék- és szerencsejáték-függőséget, mint az alkoholizmust vagy a dohányzást, pedig a mentális függés legalább annyi problémát okozhat, mint a közismert szerhasználati függések.
A kamaszoknál azért is fontosak a keretek és határok, mert a saját érzelemszabályozó rendszerük még nem működik teljesen, hiszen az agy prefrontális kérge csak 25 éves korra fejlődik ki teljes egészében, ami felelős a figyelem-fókusz területért, az érzelemszabályozási és gátló funkciókért, tehát tulajdonképpen egy még nem kész rendszert terhel túl, a sorozatos veszteség vagy a sorozatos nyereség élménye is. Egy biztos: utána az agy hiányt fog érzékelni, elveszíthetjük a kontrollt, aminek következménye lehet, hogy a játékhasználat már túlmutathat az egészséges határon.
A témában készült teljes beszélgetés itt tekinthető meg:
Miért hisznek el mindent a kamaszok, amit a neten látnak?
Számos platformon, rengeteg alkalommal futhatunk bele reklámokba, influencerek ajánlásába, akik egy-egy új szerencsejáték kipróbálására sarkallják a követőket, a siker és gazdagság elérése reményével hívogatnak. Álhírek, filterezett, könnyen elérhetőnek tűnő nyeremény csábít mindannyiunkat szinte minden pillanatban, csakhogy ahhoz nagy fokú tudatosság és önszabályozás kell, hogy ellenálljunk. Erre sokszor még felnőttként sem vagyunk képesek, hát még naiv fiatalként.
Az online pókerjátékos influencerek hatalmas csábító erővel bírnak, biztatják a fiatalokat a csillogó, gazdag jövő reményében, hogy próbáljanak szerencsét. De vajon tudunk-e kritikus gondolkodásmóddal jelen lenni egy ilyen hihető sztori kapcsán?
Szülői felelősség
Az értékrend elsősorban otthonról jön, nagyban meghatározza, milyen hagyományokat, szokásokat közvetítenek a szülők. Járhat-e ajándékba kaparós sorsjegy, játszhat-e a gyerek, kamasz online felületen, van-e erre szabály. Beszélünk-e erről, a szabályok betartásáról, áthágásáról, vagy akár a pénzügyi tudatosságról.
És ott a bizalom kérdése: van-e olyan bizalmi kapcsolat a családban, a szülő-gyerek között, hogy ha játszott, elmondja? Mi történik akkor a családban, ha valaki hibázik, netán törvénytelen dolgot tesz, kérhet-e segítséget?
Arra is fontos figyelni, ha a gyerek magatartása megváltozik, egy hangos, beszédes fiatal visszahúzódó lesz vagy magára zárja az ajtót, vagy alvás-, esetleg evészavarokkal küzd. Ez utalhat egy-egy még ki nem mondott problémára, kortárs-orientáció hatására megtett hibás cselekedetre, ami tovább terelheti rossz irányba.
Sajnos sok a családon belüli izoláció, egyre kevesebb időt beszélgetünk a gyerekeinkkel. Nem elég csak a fizikai szükségleteiket kielégíteni, nagyon fontos a mentális támogatás, akkor is, ha hibát követnek el, egyfajta rezilienciára, érzelmi rugalmas alkalmazkodóképességre van szükségünk, hogy támogatni tudjuk a gyermekeinket.
A szülői felelősség, a példamutatás – hogy nem diktáltatok lottószámokat a gyerekkel, vagy nem veszek kaparós sorsjegyet neki – a kamasz viselkedésváltozásának megfigyelése, súlyosabb esetekben a segítségkérés szintén fontos kérdéskörök, amelyekkel a beszélgetés során foglalkoztunk.
A játékszervező felelőssége
Panulin Ildikó, a Szerencsejáték Zrt. szóvivője elmondta, hogy a játékszervezők a fiatalokra vonatkozó szabályokat szigorúan betartják: 18 év alattiak számára nem értékesítenek szerencsejátékokat, reklámtevékenységükkel nem célozzák meg őket, és munkatársaikat is rendszeresen oktatják a témában.
Ezen felül egy kifejezetten fiatalkorúaknak szóló prevenciós programot is működtetnek, a „Játék határokkal” elnevezésű ernyőprogram keretében, illetve most decemberben gyermekvédelmi kampányt indítottak edukációs céllal, hogy felhívják a figyelmet a felelős szülői és felnőtt magatartás fontosságára, és arra, hogy a felnőttek ne vonják be a fiatalokat a szerencsejátékba: ne töltsenek ki szelvényeket velük, ne válasszanak sorsjegyet közösen, ne ajándékozzanak szerencsejátékot, és ne kérjenek tőlük tippeket a sportfogadásokhoz sem. A kezdeményezésről további információk a www.nemgyerekjatek.hu oldalon találhatóak.