Mire van szüksége valójában egy kisgyereknek – életkor szerint?

rajz egy rózsaszín ruhás kislányról

Mire van szüksége valójában egy kisgyereknek – életkor szerint?

Sokféle nevelési irányzattal lehet találkozni mostanában, de amiket mindenképp követni érdemes, azok az egyes életkorokból adódó valós, főként lelki szükségletek.

Az interneten, de könyv formában is nagyon sok gyereknevelési irányzattal, tanáccsal találkozhatunk, amik akár a napi tennivalók szintjére lebontva meg tudják mondani, hogy mit kell, lehet, szabad, tilos tenni egy gyerekkel. Ezek között vannak olyan – manapság népszerű – irányzatok, amelyek azt sugallják, hogy hagyni kell a gyereket kibontakozni, csak abban kell korlátozni, ami számára veszélyes lenne, és elég csak az alap, jórészt fizikai szükségleteinek kielégítése, valamint a megfelelő körülmények biztosítása. Hogy mik az ilyen szabadelvű hozzáállásnak a következményei, arra fogok még utalni az írásomban – kezdte cikkét a csaladinet.hu szerzője.

Én azt javaslom, hogy induljunk abból, hogy egy adott életkorú – 0-6 éves – gyermeknek mik a valós – elsősorban lelki – szükségletei, amikre szülőként reagálni kell/érdemes.

0-2 éves kor

A születéssel a gyermek fizikailag ugyan külön válik az anyjától, de lelki értelemben ez egy hosszabb és fokozatosabb folyamat.

A gyermeknek nincs még tudása, tapasztalata se önmagáról, se a környezetéről, nincsenek se fizikai-, se lelki én-határai. Nem érzi, nem tudja, hogy hol „végződik ő” és „hol kezdődik” a világ.

Még az érzékelése sem specializálódott olyan módon, mint egy felnőtté, külön szervekhez kapcsolódóan – legújabb kutatások igazolták, hogy pl. egy kellemes hangélmény kelthet akár ízérzeteket is benne.

Kicsit olyan, mintha az egész kis lény egyben „egy érzékszerv” lenne. Ezért nagyon fontos, hogy a szülő – elsősorban az anya, de az apa is – közel legyen hozzá fizikailag is, lelkileg is.

Fontos, hogy ez a kontaktus legyen finom, „meleg”, minél több „bőr-bőr” kapcsolat, sok ringatással, simogatással, énekléssel. Ezzel lehet a kicsi számára fokozatossá és finommá tenni az átmenetet a méhen belüli és méhen kívüli világ között.

A másik lényeges, ami ebben a korszakban dől el a babában, hogy mennyire van biztonságban. Azt kell, hogy érezze: minden szükségletét akkor és úgy elégítik ki, amikor és ahogy szüksége van rá. Itt sokkal nagyobb szerepe van az anyai/szülői megérzésnek, odafigyelésnek, mint bármilyen elméletnek. Ha ezt megtapasztalja, azzal az az élmény rögzül benne, hogy „a világ – akit elsősorban az anya jelent neki – megbízható”.

Ez az alapélmény egész életében elkíséri, tudattalanul is, és ezzel az attitűddel kezd majd el kapcsolódni másokhoz: bizalommal, vagy bizalmatlanul.

Körülbelül 2-4 éves kor között

A második szakaszban ügyesednek, járni, beszélni kezdenek, és bár a biztos bázist még mindig a szülők jelenti, de óvatosan elkezdik felfedezni a világot.

Kicsit eltávolodnak, kísérleteznek – pl. százszor ledobják a tárgyakat, hogy megbizonyosodjanak, hogy mindig lefelé esnek -, aztán visszatérnek a szülői „bázisra” egy kicsit „töltődni”.

Egyre fontosabbá válnak a családi szokások, rituálék, amik szintén azt erősítik, hogy a világban a dolgok nyugodt, kiszámítható ritmusban zajlanak, és csak fokozatosan változnak.

Ez az időszak abból a szempontból is fontos, hogy itt kezdenek kialakulni, megalapozódni a gyermek lelki én-határai is, és az alapvető (ön)kontroll funkciói is. Itt nem csak a szobatisztaságra gondolok, hanem arra is, hogy: abból, ahogy a szülő viszonyul hozzá –mennyire következetes, nyugodt, bizalommal, szeretettel teljes, de határozott -, attól függően lesz a gyermek én-határa, és ezzel együtt a majdani énképe is szilárd, (ön)bizalom-teli, elégedett, határozott.

A cikk folytatódik, egészen 6 éves korig lebontva – ide kattintva, a csaladinet.hu oldalon.