Nem csak tárgyakat adhatunk ajándékba!

Szülinapkor, karácsonykor a szülő mindig felteszi magában a kérdést: ‘És most mit vegyek a gyereknek ajándékba?’. Gerald Hüther német boldogság- és agykutató azt tanácsolja erre, hogy lehetőleg semmit.

A megfelelő karácsonyi ajándék kiválasztása általában mindig gondot okoz, egyrészt mert a karácsonyi “nagy” ajándékokra az idén nem biztos, hogy telik, vagy, mert a tavaly ajándékba adott dolgot nehéz túlszárnyalni – idézi a Papás Mamás cikkét a Szeretlek Magyarország.

Ahhoz, hogy a gyerekek megtanulják, hogyan kell élni, nem ajándékokra, hanem ránk, szülőkre van szükségük – hangoztatja Gerald Hüther német boldogság- és agykutató “Mit ajándékozzunk gyermekeinknek” című könyvének fülszövegében.

A karácsonyi ajándékba adott bicikli

Szerinte az ajándéknak álcázott “csábításokkal” a szülők tulajdonképpen saját reményeiket aggatják rá gyermekeikre, amire a legjobb példa a karácsonyi ajándékba adott bicikli. Az ajándék kerékpár csodálatosan becsomagolva várja kis tulajdonosát a karácsonyfa alatt. Ám az új biciklihez egy feltétel is tartozik: hogy azzal a gyereknek meg kell tanulnia biciklizni.

Sok ajándék működik hasonlóan, vagyis, hogy meghatározott céllal, elvárással adják. Például a gyereknek bizonyos ismereteket, képességeket kell elsajátítania az ajándék által – mondja a szerző.

Mi a jó ajándék az agykutató szerint?

Minden jó, ami a gyereket erősíti. Megerősítés alatt azt értem, hogy a gyerek elmondhatja:

“Megcsináltam egyedül, de nem sikerült volna, ha anya vagy apa nem segít”. Ez az, amire a gyereknek igazán szüksége van. Ezzel ellentétben azok az ajándékok, amelyekhez nem kell eléggé a fantáziáját használnia, a gyerekeket “gyengíti”.

A gyerekeknek ugyanis nem csupán arra van szükségük, hogy a játék fogyasztóivá váljanak, mert ha így van, akkor – a felfedezés öröme híján – egy idő után fogják a játékot, és a sarokba hajítják. Csodálkozunk ezek után, ha a gyerekek egy következő alkalommal már csak nagyobb ajándékkal érik be, mintegy kiengesztelésképpen?

A szülőknek végre el kellene felejteniük, hogy csak különleges alkalomra adunk ajándékot. Mert az alkalom, hogy a gyerekeink számára valami különlegeset nyújtsunk, minden nap, minden héten megvan, a szülőknek ezt csak fel kell ismerniük. Tehát “ajándékozni” bármikor, a hét folyamán is lehet.

A biciklis példánál maradva: megkérdezhetjük a gyereket: “Van kedved elmenni együtt a biciklisboltba, hogy kiválasszunk neked egy biciklit?” A gyerek beleszólhat abba is, hogy milyen biciklije legyen, mikor vegyék meg, és majd mikor tanuljanak vele meg biciklizni.

A teljes cikket a szeretlekmagyarország.hu-n tudod elolvasni.