Így legyen a karácsony igazi ünneppé
Közeleg a karácsony, érdemes tehát elgondolkodnunk azon, hogy mitől válik egy jeles nap ünneppé, illetve hogy miként lehet felkészíteni rá gyermekeinket.
Mi is az ünnep? A lélek vitaminja. Meg lehet spórolni, de előbb-utóbb belerokkanunk, és pótszereket keresünk helyette – írja Ilyenkor, a karácsony napjaira készülve, más fényben szeretnénk látni a megkopott dolgainkat, hogy újra kedvünk teljék bennük. Ehhez azonban arra van szükség, hogy kilépjünk a megszokottból.
Ezt a kizökkentést bizonyos külső formák segítik. Ezért díszítjük a környezetünket, teszünk különösen szép terítéket az asztalra, és ezért öltözünk föl másképpen. Az ünnephez szorosan hozzátartozik az előkészület, a várakozás is.
A minták szerepe
Az, hogy gyermekeink megtanulnak-e ünnepelni, elsősorban azon múlik, hogy mit látnak tőlünk. Az ünneplés tanítható, de nem „iskolás” módon: nem magyarázatokkal, illemtanleckékkel, sem a kötelességtudat élesztgetésével.
„Varázsos” meglepetések, hogy meghitt legyen a karácsony
A kisiskolások nagyon szeretik a „varázsos” előkészületeket, a meglepetéseket. Szívesen segítenek az ünnep előtti teendőkben, örülnek, ha együtt munkálkodhatnak velünk.
Szeretnek nyomot hagyni a világban, tehát olyat alkotni, amiről látszik vagy elmondható, hogy „én csináltam”. Lehet ez egy egyszerű tárgy is, de egy megtanult ének, vers vagy mese is. Ez esetben az ajándék fontos része a titoktartás.
Sokszor szükségük van a mi szülői segítségünkre is, de úgy, hogy mi mindvégig a háttérben maradunk, és a kezük alá dolgozunk. Egy kisiskolás ugyanis már nem akar csupán aranyosat készíteni. Tudja, hogy egy ajándéknak különlegesnek, szépnek kell lennie.
Az óvodáskorban természetes énközpontú gondolkodás nem múlik el parancsszóra. Ahhoz, hogy egy gyermek megtanuljon ünnepelni, meg kell tapasztalnia
– a megajándékozott személy boldogságát,
– az önzetlen örömszerzés vidám lendületét,
– a várakozás kíváncsisággal terhes élményét,
– végül az ezt követő beteljesedést.
Ebben segítenek a külsőségek is: az örömteli légkör, a finomságok, a kézzel fogható ajándékok. Ennek a gyümölcse lesz aztán az a belső igény, hogy egy ilyen napon ne hétköznapi ruhát öltsön, hogy gyújtsunk gyertyát, hogy jó előre készüljünk, hogy személyre szóló ajándékot készítsünk – és majd később az is, hogy fölfogjuk, milyen isteni ajándék Jézus születése. Mert az ünnepben a legfontosabb – a találkozás.
A teljes cikk a Family magazin weboldalán és a 2009/4. lapszámában jelent meg.