Balatoni Kata: A világ legnehezebb feladata saját gyermekeink nevelése

Balatoni Kata kislányával

Balatoni Kata: A világ legnehezebb feladata saját gyermekeink nevelése

Gyakorló pedagógus, neveléstudományi szakember. Saját néptáncpedagógia programjával (Így tedd rá!) járja a világot, és itthon ’ráérő’ idejében a szakma egyik legrangosabb eseményét, a Pedagógus Expót szervezi. A gyermekeink nevelését a világ legnehezebb feladatának tartja. Vajon miért?

Gyermekeink nevelésének nehéz, de annál szépségesebb feladatáról, a mai oktatási trendekről és a 2020. február 22-i Pedagógus Expóról mesélt a Womagic-nek Balatoni Kata.

Pedagógus Expo – élménynap a pedagógusoknak

Mi ösztönzött három éve, hogy belefogj a Pedagógus Expo szervezésébe? Mi a fő célod ezzel a szakmai rendezvénnyel?

Rengeteg időt töltök pedagógusok között. Számos közös pontot találtam a saját pályafutásom során szerzett élményeim és az ő mindennapjaik között, amivel azonosulni tudtam és sajnos sok elkeseredett, eszköztelen, magányos, megfáradt kollégával is találkoztam. Van egy olyan nézetem, miszerint a pedagógiai folyamatnak három jelentős alkotóeleme van: a gyermek, a pedagógus és a tananyag.

Nagyon szeretném ebből a szentháromságból ki- és felemelni az embert, ami leginkább elnyomásban van. Én imádom a munkám, csodának tartom azt a folyamatot, amit a pedagógus hoz létre, és az orvoslással párhuzamban az egyik legfelelősségteljesebb szakma a társadalom számára. Ennek jelentőségére, folyamatos megújulására, lehetőségeire, szépségére szeretném felhívni a figyelmet nem csupán kifelé, hanem befelé is, a pedagógus társadalom felé is. Annyi üzenete és területe van ennek a rendezvénynek, hogy nem is igazán tudom felsorolni. Az elmúlt években alkalmanként közel kétezer érdeklődő volt jelen, mely több, mint 25 ország magyar pedagógusát jelenti. Gyönyörködtető és feltöltő élmény, ami ott ér minket.

Élményt adni a gyermekeink számára

Szerinted mi a legizgalmasabb pedagógiai trend jelenleg?

Ma az a legizgalmasabb kihívás számunkra, hogy a digitális világ mellett élményeket tudjunk biztosítani a gyerekeknek, és az, hogy egyfajta komplett szemléletmódot tudjunk előtérbe helyezni és biztosítani a tanulóknak. Erre a két kérdéskörre adott megoldáskulcsok adják a legaktuálisabb trendeket.

Ahhoz, hogy a gyerekeket motiválni tudjuk, hogy a sok információ között célzottan tudjunk úgy utat mutatni, hogy nem lezárunk, hanem nyitunk, ahhoz nélkülözhetetlen, hogy maga a pedagógus is motivált legyen. Ezt igen nehéz fenntartani, de még létrehozni is. Sok esetben azonban döntés kérdése.

Nem hiszem, hogy érdemes máshogy, hiszen a mi mindennapjainkat is ezek az élmények alkotják. Egyre több és színesebb eszközünk van, de ehhez nyitottnak kell lenni az újra, és nekünk is tanulni, ötletelni, kísérletezni kell. Szerintem ez nagyon izgalmas. Ez kéne, hogy a legfontosabb trend legyen.

Így tedd rá!

Van egy nemzetközileg is népszerű néptáncpedagógiai programod az „Így tedd rá”. Mesélnél erről?

Ez a program több mint tíz éve indult útjára. Legfőbb célja a magyar kultúra megjelenítése a pedagógiai folyamatokban. Az „Így tedd rá” nem csupán hagyományőrzésről szól, hanem eszköztárként szolgál az oktatói-nevelői, készség és képesség fejlesztő feladatokban, ahogy eredeti közegében is ez volt a legfőbb funkciója. Nagyon erős paradigmaváltásra van szükség a kultúra oktatásban való megjelenítésével kapcsolatban. Olyan, mintha ott lenne, de valójában azt kell mondanom, hogy csak nyomokban és sok esetben stilizált, egyáltalán nem élhető formában. Ez is egy nagyon fontos küldetése a programnak, hogy hiteles szakmai tartalmat oktassunk, hogy lehetőséget mutassunk az általános pedagógiai integrációhoz, miközben élővé tesszük világszinten kiemelkedően gazdag kulturális kincsünket.

A teljes beszélgetést – Balatoni Katával – a womagic.hu oldalon olvashatod el.