Ha gyereknek mobilja van, közösségi médiában is jelen lehet?
Fontos tisztázni: attól, hogy a gyerek kezében mobil van, nem jelenti feltétlenül azt, hogy a közösségi média is megnyílik számára.
Matusek M. Zsuzsanna internetbiztonsági szakértővel Myreille beszélgetett a Digitális család oldalán arról, miért érdemes betartani a szabályokat, és hogyan tud a szülő a gyereke támasza és bástyája lenni az interneten és a közösségi médiában.
Hány éves korban engedhetjük a gyerekeinket a közösségi médiában is megjelenni (Instagram, TikTok)?
Matusek M. Zsuzsanna: A 13 éves életkorhatár nem véletlen, mert ha megfelelő nevelést kapott, ekkora már-már kialakul a gyerek személyisége, ismerjük a személyiségjegyeit, a humorát, a lustaságát, az alkalmazkodóképességét, az érzékenységét stb. és már képes lehet a helyén kezelni a külvilágból érkező visszajelzéseket.
De mit csináljon a szülő, ha a 12 éves gyereke mégis regisztrálni szeretne. „Csak egy év, mit számít?” „A többiek is fent vannak!” érvel a gyerek.
Matusek M. Zsuzsanna: Próbáljunk meg ragaszkodni a szabályokhoz! Nem kell mindig a tömeg után menni! A szabálykövetés, még akkor is, ha a kortársai többsége nem teszi, ez egyetlen helyes és megfelelő magatartásforma. Arra is felhívhatjuk a gyerek figyelmét, hogy sem a virtuális térben, sem a való életben nem csalunk hamis adatok megadásával, mert az bűncselekmény.
Szülő nézze a gyerek közösségi profilját vagy sem?
Matusek M. Zsuzsanna: A nyilvános profil mindenki számára, így a szülő számára is elérhető – amennyiben ő is regisztrált azon a felületen és a gyerek nem állított be különböző szűréseket pl. ki láthatja a profilját. Ráadásul, ha a gyerek mutatja nekünk – legyen az közösségi média profil vagy vlog -, akkor mindenképpen nézzük, hiszen megosztja velünk az életét. Ám nem csak ezekből az információkból tudhatjuk, hogyha esetleg bajba került. Annak külső jegyei vannak: megváltozik a magatartása, magába forduló lesz, a tanulmányi eredménye romlik. Ezek a külső jegyek akkor is segítenek felismerni, hogy baj van, ha a gyerek tevékenységét nem figyeljük az interneten.
Kémkedhet a szülő a gyereke után?
És kommentelheti-e a gyereke aktivitásait? Többek között ezekre a kérdésekre is választ ad a digitaliscsalad.hu teljes cikke.