Pál Feri: egyszerűsítsük le a gyermekeink körüli világot!

színes legok

Pál Feri: egyszerűsítsük le a gyermekeink körüli világot!

A népszerű katolikus pap és mentálhigiéniés szakember szerint sok gyerek állapotán javíthatna, ha kicsit egyszerűbbé tennék a szülei az életét – állítja: a stressz és a túl sok inger is okozhat figyelemzavart, ezért egyszerűsítsük a gyerekek körüli világot.

A szakember szerint érdemes lenne nagyon tudatosan elkezdeni alakítani a gyerekeink körüli világot. Egy amerikai kutatás szerint egy gyereknek átlagosan 150 játéka van. A túl sok tárggyal összefüggésben áll, hogy túl sok a választási lehetőség. Ehhez kapcsolódik, hogy túl sok az információ, és mindez túl nagy sebességgel, gyorsasággal érkezik. A túl gyors életritmus nem megfelelő a gyereknek – olvasható Pál Feri oldalán.

Néhány éve nagy sikert aratott Kim John Payne Egyszerűbb gyermekkor című könyve. Az író ebben azt tanácsolja, hogy egyszerűsítsük le a gyermekeink körüli világot. A részleteket a csaladinet.hu fejtette ki.

Az egyszerűsítést négy területen tehetjük meg:

• Kevesebb tárgy: A gyereknek ne legyen sok játéka, csak néhány olyan egyszerűbb darab, amelyeket kreatívan fel tud használni. Szintén felesleges a túl sokféle ruha, ha valami megtetszik, nyugodtan vegyünk belőle több darabot.
  • Egyszerűbb időbeosztás: Ne legyen a gyerek napja túlzsúfolva különórákkal, a hétvégék pedig folyamatos jövés-menéssel. Az aktív napokat kövesse néhány olyan, amelyeken semmi különöset nem csinálunk.
  • Ritmus: A család élete teljen napi- és heti ritmus szerint. A gyermeknek biztonságot ad, ha tudja, melyik nap melyik időpontjában mire számíthat. Néhány évtizede még az étkezéseknek is heti ritmusa volt: a hétfő volt a főzelékes nap, a péntek a tésztás, a vasárnap a húsos. Érdemes lenne ezt a szokást nekünk is bevezetnünk.
  • A felnőtt világ kiszűrése: Az egyik leginkább sarkalatos pont. Ne engedjük, hogy a saját gondjaink leterheljék a gyermeket. Lehetőség szerint arra is figyeljünk oda, hogy a politikával és a környezetvédelemmel kapcsolatos aggodalmainkat ne a jelenlétében beszéljük meg, az ilyesmi feldolgozása ugyanis szinte lehetetlen feladat elé állít egy kamaszkor előtti gyermeket.

Próbáljuk meg távol tartani tőlük a felnőtt gondokat!

Pál Feri az előadásában főleg a legutolsó pontra helyezte a hangsúlyt. Szorongó szülőnek ugyanis szorongó gyermeke lesz.

Az egyik leginkább figyelemreméltó példa szerinte Máté Gáboré, aki a figyelemzavarral küzdő gyermekekkel foglalkozik. Máté zsidó családba született 1944-ben, egy extrém módon megterhelő, tragikus időszakban. Amikor édesanyja egy nap azzal híva fel az orvost, hogy kisfia már két napja megállás nélkül sír, a doktor azt felelte: “Kedves anyuka, a zsidó babák sírnak.” AMiért sírnak ezek a gyerekek? Mert az édesanya ha akarná se tudná a felnőtt világot kiszűrni a gyerekével való kapcsolatából, miközben a gyerek néhány hónapos. Az orvos remekül ismerte fel azt, hogy a családot ért megpróbáltatások a gyermekeket sem hagyják érintetlenül.

John Payne és Máté Gábor is úgy véli, hogy a gyerekek környezetében alacsonyabb stressz-szintre van szükség, és bőséges érzelmi biztonságra.