Tanulható-e a gyermeknevelés? Van-e bevált recept a hiszti, a düh és a nagyotmondás kezelésére? – Van!

kreatív gyermeknevelés finn módra

Körömrágás, alacsony önbecsülés, szorongás, dühkitörés és játékfüggőség – csak néhány címszó, amire a napokban megjelent Kreatív gyermeknevelés finn módra című könyv választ ad. A kiválóan szerkesztett, a problémákat és lehetséges megoldásokat tűpontosan leíró és körbejáró könyv alapvető szemléletváltást hoz a gyermeknevelésben, melyet minden szülőnek és gyermekekkel foglalkozó szakembernek olvasnia kellene.

Dr. Ben Furman ismert finn pszichiáter, író tollából származó könyv a viselkedés motivációját, kiváltó okát is megmutatja nekünk, annak érdekében, hogy jobban fókuszálhassunk a megoldásra. Feltárja az érzések és érzelmek széles tárházát, azok megismerésének módját és a módszert, ahogy a problémákat kihívásokká, majd a kihívásokat megoldandó készségekké tudjuk alakítani.

„A gyermekeknek nincsenek problémáik, csak vannak készségek, amelyeket még nem tanultak meg.” – hangzik a készségalapú megközelítés egyik alapmondata. Ezt a szemléletet Finnországban kutatták és alapították meg, amikor is egy óvodában fejlesztőpedagógusokkal segítették a gyerekeket – melyek nagy része sajátos nevelési igényű volt – túljutni érzelmi és viselkedésbeli nehézségeiken. A módszerben kiemelt szerepet játszik a megoldásközpontú pszichológia is, melynek a szerző ismert és elismert oktatója is.

kreatív gyereknevelés finn módra

Ezen szemlélet a Kids’Skills nevet kapta, melynek gerincét a készségalapú gondolkodás adja, valamint az a szemlélet, hogy milyen készség fejlesztésére van szüksége a gyermeknek, hogy adott problémát, kihívást megoldjon. Itt a fókusz a nehézségről, kihívásról átkerül a gyermekre és egy konstruktív gondolkozás kezdődik meg – akár a gyermekkel együtt – ennek fejleszthetőségéről.

A könyv remek útmutató és gondolatvezető, melyben a saját szülői működésünket is „tetten érhetjük” és képesek leszünk az újratervezésre, a kapcsolódásra és gyermekünk motiválására is.

kreatív gyermeknevelés finn módra

A gyermekek körében előforduló kihívások teljes arzenálját járja körbe a könyv, mint például az oly sokszor problémás szeparációs szorongást, a tikkelést, a rémálmokat, a bepisilést, az alvászavart.

A legtöbb hagyományos gyermekpszichológiai irányzattal ellentétben a készségalapú megközelítés nem hibáztatja a szülőket a gyermek nehézségeiért, ehelyett olyan gyakorlati eszközöket, módszereket nyújt a szülőknek, melyeket felhasználva elindulhatnak a változás útján, készségeket fejlesztve, kapcsolódva gyermekükhöz.

Az ismert Z-Press Kiadó, elsősorban coaching, tréning, üzleti és különféle készségfejlesztő szakterületeken adott ki könyveket mind ez idáig, főként szakembereknek, de ezzel a könyvvel megnyitja a piacát, kínálatát a szülők számára is, minőségi tartalmakat kínálva a szülői kihívásokhoz.