A gyermekkori agresszió oka a szülői figyelem és érzelmi intelligencia hiánya
Ki tanítja meg gyermekeinket szeretni?
Írta: Tibenszky Moni Lisa
kép:eloben.hu
Nap, mint nap halljuk, látjuk, hogy iskoláskorú gyermekeink egymást megalázva, kirekesztve próbálják fitogtatni erejüket társaikkal szemben akár az iskola udvarán vagy épp a közösségi térben. A tanárokkal, szülőkkel szemben való dacolás, kirívó viselkedés mögötti valós ok legtöbbször az elfogadás, odafordulás hiánya. Az érzelmeink definiálása és kimondása sok esetben megkönnyíthetné mindennapjainkat, de ki tanítja meg gyermekeinket szeretni? Az érzelmi intelligencia tanulható, képességeink fejleszthetőek, melyre elsőként a szülőknek és tanároknak kell vállalkozniuk. A Felelős Szülők Iskolája és az Értsünk Szót szervezésében április 16-án megrendezésre kerülő Érzelmi intelligencia a családban, a szülő-gyerek kapcsolatban című félnapos konferencia helyzetgyakorlatokkal, EQ teszttel és vendégekkel kíván kulcsot adni a szülők kezébe. A találkozó sztárvendégei közismert apukák és anyukák lesznek: Süveges Gergő, Pachmann Péter, Balázsy Panna és Kárász Eszter. A bevételből a Honvédkórházban működő Koraszülött Alapítványt támogatják.
Tanuljunk szeretni!
Tanárok, szülők panaszaiban felsejlik a segélykiáltás, mely arról árulkodik, hogy nem tudják moderálni, motiválni a gyermekeket. Felgyorsult világunk mércéjében sokat nyomnak a latba a kognitív értékek – a nyelvtudás, a matematika ismeretek – de egyre nagyobb teret nyernek a szociális képességek, az emberismeret, önismeret, mely az IQ mellett ma már elismerten az érzelmi intelligenciának, az EQ-nak ad nagyobb teret, hangsúlyt. Miért alakult ez így? Talán pont azért mert az elfogadás, a megértés az egyik legnagyobb motivációs tényező, amit egy szülő, egy edző adhat a gyereknek. Mert akiben hisznek, akit pozitív közegből jön, az jobban teljesít és közben mintát és értéket teremt. „Számtalan agresszió, fájdalom, félreértés és helytelen nevelési módszernek oka az érzelmi intelligencia hiánya, a megfelelő szemléletmód és kommunikáció elsajátítása” – fogalmaz dr. Skita Erika, az Értsünk szót kapcsolatépítője , a félnapos konferencia trénere.
Naponta 7 percet szánunk gyermekünkre
Hét perc – naponta átlagosan ennyit beszélgetnek a magyar szülők gyermekeikkel. Ez pedig az jelenti, hogy a praktikus dolgokon kívül szinte semmi másról nem esik szó a családokban – „Kész a lecke? Mi volt az ebéd?Menj fogat mosni!.- A szakértők szerint az nem lehet magyarázat, hogy nincs időnk egymásra, hiszen például a tv-nézésre órákat fordítunk naponta.
kép: divany.hu
A Felelős Szülők Iskolája szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy a családon belüli elszigetelődés, érzelmek elfojtása beláthatatlan társadalmi problémát hordoz magába, az óvodai agressziótól kezdve egészen a tini elárvulásáig. A szülők és a gyermek közötti kommunikáció az egyik legfontosabb csatornája az érzelmeink kifejezésének, megfogalmazásának és alapja a hosszú távú szülő-gyerek bizalomnak , amivel gyermekeinket megóvhatjuk a „rossz társaságtól”, a elszigetelődéstől. Az érzelmi intelligencia fejleszthető, amennyiben a szülők is megtanulják érzéseiket definiálni, kívül tudnak helyezkedni szituációkon, megértik a jobb-bal agyféltekés mechanizmusokat, akkor tudnak igazán segíteni gyermekeiknek is önmaguk megismerésében. „Boldog gyerekeket, csak boldog szülők tudnak nevelni” – nyilatkozza a Felelős Szülők Iskolája gerillafilmjében dr. Csernus Imre, pszichológus.
A félnapos konferencián megkeressük az eszközöket, melyek segítenek a hiszti és a dac ellen, megtanuljuk az elfogadás és megbocsátás képletét. Félnapos konferenciánkon az EQ – érzelmi intelligencia – témáját járjuk körül. Megkeressük a derű, a dac, a harag eredőjét, visszatekintünk és felgörgetjük életünk eddigi szálait, szőnyegének színeit, emlékgolyóit, hogy szembenéznünk magunkkal, kiismerjük önmagunkat, helyet és időt adjunk az érzelmeknek. Itt az idő kimondani az érzéseinket, tudni megkülönböztetni a sajnálatot, a dühöt, a haragot, érteni az érintés fontosságát és erre megtanítani gyermekeinket is.
konferencia: Érzelmi intelligencia a családban, a szülő-gyerek kapcsolatban c. félnapos konferencia, tréning és jóbarátok kanapé sztárvendéggel; Süveges Gergővel, Pachmann Péterrel, Kárász Eszterrel és Balázsy Pannával, akik saját családi élményeiket osztják meg a közönséggel.
április 16., 10 óra
Kossuth Klub, Bp. Múzeum utca 7.
esemény linkje: itt
jegyvásárlás: itt