„A házasság a legnagyobb életmű”

„A házasság a legnagyobb életmű”

Beszámoló a Házasság hete kapcsán

Írta: Hámori Katie

hazassagkepEgy hét. Minden évben a házasság és a család fontosságára irányított figyelem. Ez a házasság hete, mely sorozat idei arcai Hegedűs Endre Kossuth-és Liszt díjas zongoraművész és felesége, Hegedűs Katalin. A házaspárral a boldogságról, a hűségről és nem utolsó sorban a megélhető mindennapokról Süveges Gergő , az MTVA Kossuth Rádió műsorvezető-szerkesztője beszélgetett a Pesti Vigadó dísztermében.

36 éves házasságuk alatt a legfontosabb közös pontot a zongora jelentette. A megismerkedésük és a közös életük a zeneművészet iránti szeretetre alapozódott. Közös zenélésekkel és az egymás iránti végtelen türelemmel lépkedtek az évek során karöltve és alkotnak a mai napig egy vidám és boldog párt.
„ A szeretet: szenvedély és döntés.” Bandi és Kati tudatosan választott mottója erre a hétre.
Az életben folyamatosan döntéseket hozunk. Legyen éppen a fekete vagy a barna cipő dilemmája, vagy az örök szerelmeseké. Vajon ő lesz a nagy Ő?

Ők egyből tudták, amint megismerkedtek. Három nap után eljegyzés, később házasság, gyerekek és még mindig mosolyogva és mély szeretettel tekintenek egymásra.

Mi a titok?
Sokakban felmerül ez a kérdés, a házasság előtt és alatt is egyaránt. Töménytelen mennyiségű idézet, cikk és könyv szól a boldogságról, a tökéletes párkapcsolatokról és a megoldásokról, amivel minden elkötelezett ember építgeti és alakítja saját magát és környezetét.

„A titok az, hogy nincs titok.”

Minden kapcsolatban vannak mélypontok és vannak idők, amik a közös szárnyalásról szólnak. Ezt, az előadásban is érzékeltette Bandi és Kati, akik az élet minden területén kiegészítik egymást. Bár különböző tulajdonságokkal vannak felruházva, de az együtt töltött évek alatt felmerülő döntő kérdésekben mindig egyetértettek egymással.

„A pénzen sohasem veszekszünk!” Ez volt az egyik kulcsfontosságú szabályuk, amivel egy igen komoly konfliktushelyzeteket többnyire sikeresen kerültek el. Persze mindent nem lehet és ez is egy csak a sok közül, de az együtt töltött 36 éves házasságuk alatt, az egymás iránti tolerancia és az elengedhetetlen beszélgetések, az eddig feltűnő akadályokban mindig átlendítette a párt. Azon felül, hogy egymásra mindig is támaszkodhatnak, van egy harmadik személy is a kapcsolatukban, Krisztus, aki a pár elmondása szerint nem csak egymásnak teremtette őket, de minden napos közös imádkozással támaszt is nyújt nekik életük során.

Az életükben kialakult egy napi rutin, és annak a fontossága, hogy bármi történik a másik lesz nekik az első. A házasságot minden nap építeni kell. Néha talán rombolni is belőle, hogy egy olyan erős és biztonságos váz alakuljon ki végezetül, amin az idő csak erősít.
A váz alkotói a gyerekek, akik összetartó erővel bírnak és nélkülük nem alakul ki egy újabb közös cél, ami a hosszú házastársi viszony másik létfontosságú eleme. Az erős gyökerek tartják a viharban a fákat is, ami a feltétel nélküli szeretetet jelentik.
Vakon bíznod kell életed választottjában és abban, hogy mikor minden elmúlik, a társad ugyan úgy fogja majd a kezed, mint mikor égő vággyal ismerkedtetek a másik személye iránt.

Hegedűs Endre és Katalin magukban tudatosították, hogy a gyerekek vendégek a háznál, ők viszont ott maradnak egymás mellett életük végéig. Az egymásért és az egymással való harcokban ezzel a látásmóddal életük végéig a megoldásokra törekedve kitartanak majd, és ahogy most is elmondhatják újra meg újra, hogy ha még egyszer végig kellene csinálni az életüket, sem csinálnának semmit se másképp.

kép: nyugalomsziget.hupont.hu

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.