Ahány ház, annyi karácsonyi szokás

kandalló karácsonyfával

Ahány ház, annyi karácsonyi szokás

 

Más népek hagyományai

Szerbiában szalmát tesznek a karácsonyfa alá, Németország keleti felén bányász-zenekarok vonulnak végig az utcákon, Norvégiában pedig körbetáncolják a fát. Németország keleti felében található az Érc-hegységbeli fafaragóművészet, az illatos füstölőgyertya-tartó figurák, függőívek, karácsonyi piramisok hazája. Karácsonykor a hagyományos bányász-zenekarok végig vonulnak az utcákon, mint egy óriási népünnepélykor. Franciaországban sem egységes az ünneplés: a déli részen az éjféli mise után a halászok hallal teli kosarat helyeznek az oltár elé a kis Jézus iránti tiszteletükből. Norvégiában a zabkása kerül a középpontba: az ország lakói hagyományosan csészényi zabkását hagynak a pajtában Karácsony este, így akarják a rossz szellemeket távol tartani a háztól. A feldíszített fenyőfát a családok – kéz a kézben – körültáncolják, miközben karácsonyi dalokat énekelnek.

Az olaszoknál elég hamar december 8-án elkezdődik a karácsonyi díszítés. Az adventi koszorúkkal ellentétben náluk a betlehemi jászol készítése az elterjedt. Nincs olyan otthon vagy templom, ahol ne találnánk meg a jászolt. Szintén minden településen nagy jelentőséggel bír Betlehem állítás, illetve annak eljátszása. Egyes településeken nem csak a jászolt, de egész kis falvakat építenek, amelynek központjában áll a Szent Család. A képek elmaradhatatlan szereplői emellett a bibliai szamár és borjú, amelyek leheletükkel melegítették fel a betlehemi istállót. Karácsony másnapjának estéjén a gyermekeket meglátogatja a Strega Buffana nevű jó boszorkány. Söprűjén közlekedik Olaszország-szerte, és a jóknak mindenféle finomságot, a rosszaknak pedig szenet visz. Az olaszok jó barátaiknak szárított lencsét szoktak ajándékozni, hogy levest készítsenek belőle. Ez emlékezteti őket a szerény időkre.

Angliában a gyerekek még időben levelet írnak a Mikulásnak, amit bedobnak a kandallóba, hogy az a kéményen át az Északi-sarkvidékre repüljön. Ha először az ajándéklista kap lángra, újra kell írni. Karácsonyi különlegesség a mazsolás puding, amelybe kis ajándékot is szoktak rejteni. Megtalálójának állítólag szerencséje lesz. Szerb szomszédjaink is szeretnek rejtegetni: a Karácsony estére sütött kalácsban pénzt rejtenek el. Aki a saját szeletében megtalálja, szerencséje lesz. A mieinkétől eltérő szokásoknak azonban még nincs itt vége, a szerbek ugyanis szalmát tesznek a karácsonyfa alá, amibe tojást és pénzt és búzát szórnak termékenységet, jólétet és „teli hasat” kívánva.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.