Fuss kakukk! – egészségről, mozgásról rendhagyóan

Fuss kakukk! – egészségről, mozgásról rendhagyóan

szerző: dr. Krivácsy Péter, gyermekorvos, futó

futocikk_szegedcafe_kepNa ilyen eddig még nem volt. Írtam, előadtam már elég sok mindenről, újraélesztés, gyerekbetegségek, vészhelyzetek. De arra még eddig nem kértek fel, hogy a futásról írjak. Na, de most Lisa és a Felelős Szülők Iskolája!

Szerintem azért, mert én is futok. Így viszont nyilván szenvedélyesebben, meggyőzőbben tudok érvelni a futás mellett, mintha „csak” orvosi mivoltomba kért volna ugyanerre. Abszolút igaza van.

A futás nemzetközileg nagyon trendi

Sok érvem van a futás mellett, ezek között sok az orvosi, egészségügyi is, de nem kizárólag. Mert a futás szenvedély, abúzus, sikerélmény, önismeret. Ezt egyre többen gondolhatják így. Én többnyire a Szigeten futok és évről évre egyre nagyobb népsűrűség, egyre több embert kell kerülgetni. A versenyeken is évről-évre egyre többen neveznek és teljesítik a különböző távokat. Nem magyar sajátosság, a futás nemzetközileg is nagyon trendi. Emiatt aztán megjelentek a fanyalgók is, az örök ellenállók, számkivetettek, akik szerint gáz az egész.

És itt jön az orvosi rész. Mai ismereteink szerint néhány alapvető tevékenységgel nagyon sokat tehetünk az egészségünkért. Ha átgondoltan, egészségesen étkezünk, szűrővizsgálatra járunk, nem dohányzunk, kevés alkoholt és kávét fogyasztunk (de azért fogyasztunk!), akkor a gyakori népbetegségek megelőzhetőek, késleltethetőek. Mint a szívinfarktus vagy magas vérnyomás vagy éppen a cukorbetegség felnőttkori formája. De úgy néz ki, hogy mindeközött a legfontosabb a rendszeres mozgás. Anélkül lehet olajos magokkal megszórt paradicsomon élni, messziről elkerülni a Nemzeti Dohányboltokat és hetente orvoshoz járni, kategóriákkal kevesebb hatása lesz.

Ehetsz-ihatsz, csak mozogd le!

A maszájokat pl. évekig vizsgálták svéd kutatók amiatt, mert ezek a fránya bennszülöttek hiába isznak sok tejet (telített zsírok) és esznek vörös húsokat (szintén), mégsem szokott magas vérnyomásuk és más érrendszeri problémájuk lenni. Pedig kellene! Egy és csak egy dolgot találtak: a maszájok kb. napi 20 km-t tesznek meg. Minden nap. Leegyszerűsítve: ehetsz-ihatsz, csak mozogd le!

És akkor belevágsz…

Persze (majdnem) minden sport jó, de a leggyakoribb szív-érrendszeri betegségek ellen az aerob mozgásformák, tehát pl. a futás használ igazán. De nem csak emiatt egészséges a futás. Javul a teljesítőképesség, az alvásminőség és a hangulat is. Ráadásul a sikerélmény is inspirálja a futót. Ez a sikerélmény visz aztán ki minket a futóversenyre előbb vagy utóbb.

Igen a futóversenyekre, ami először teljesen elképzelhetetlennek tűnt. Az a jó, hogy amikor elkezded a futást, eleinte semmi mást nem kell tenni, mint futni. Nem kell technikát tanulnod, sportlétesítményt vagy éppen partnert keresned. Csak fuss és jönnek az eredmények maguktól. Néhány hét alatt erősödni kezdesz, gyorsulsz, kitartóbb leszel, egyre hosszabb távokat bírsz. Erőltetni nem szabad, hamar a kedved szegheti. Aztán változik a tested, szinte észrevétlenül hullanak le a kilók a hónapokkal párhuzamosan, kirajzolódik, szálkásodik az izomzat, nő az önbizalom. És aztán a futóközösségek, a zene, az okostelefonos applikációk, megannyi segítség és bíztatás. Előbb utóbb lesz egy táv, amit le akarsz győzni hivatalosan is, ország-világ előtt. Előbb-utóbb elkezd vonzani a futóversenyek hangulata, izgalma, illata, arcai. És akkor belevágsz. Felkészülés az első versenyre. Nem mást kell legyőznöd, hanem magadat. A félelmeidet, az önbizalomhiányodat, a tespedtségedet, a motiválatlanságodat. Menni fog.

A futás és a gyerekek

A Szigeten lehet látni 2-4 éves forma gyerekeket, akik átmenetileg beállnak a felnőttek közé. Aztán persze hamar ki is állnak. A kisgyerekek nem bírják még a monoton, folyamatos terhelést, figyelmük is el-elkalandozik. A nagyobbakkal már lehet egy kísérletet tenni, de az is jó, ha a gyerek pl. Bicajon kíséri a szülőt. Jó minta a későbbiekre,neki is jó mozgás és még együtt töltött idő is. Kiskamaszkortól viszont fontos és alapvető mozgás a hosszútávfutás. Szerencsés az a szülő, aki együtt fut a kamaszodó gyerekével. A gyerekkorban és kamaszkorban végzett rendszeres sport pedig nagyon fontos, hiszen csontozat, az izomzat fejlődését nagyban segíti, hosszú távú betegségmegelőző hatása van, nem utolsósorban kialakítja az igényt a rendszeres testmozgásra. Hogy aztán felnőttként se hagyja abba.

Hajrá!

Ajánlott futóversenyek kicsiknek és nagyoknak, fusson az egész család:

2013. szeptember 7. – SZIGETFUTÁS, helyszín: Margitsziget, táv: 5 km

http://futoversenyek.hu/

2013. szeptember 8.  – Nike Ligetkör, helyszín: Városliget, táv: 3,4 km

http://www.futanet.hu/cikk/nike-ligetkor-2013/9824

2013. október 5. – SZIGETFUTÁS, helyszín: Margitsziget, táv: 5 km

http://futoversenyek.hu/

2013. október 12. – Metropol Reggeli Futás, helyszín: 56-osok tere, táv: 3,3 km

http://www.futanet.hu/cikk/metropol-nemzetkozi-reggeli-futas-2013/10006

2013. október 13. – Spar Maratonka és Családi Futás, helyszín: Városliget, táv: 3,5 km és 600m

http://www.futanet.hu/cikk/28-spar-maratonka-gyaloglas-es-csaladi-futas-2013/9960

 

 

 

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.