Ha hány a gyerek

Ha hány a gyerek

Írta: dr. Király Balázs, gyermekorvos

Kép: gyermekapolas.hu

gyermekapolasA hétköznapi tünetek közül ez a legijesztőbb és a legállatiasabb a kísérő hangok, illatok miatt. Pedig az esetek többségében a hányás jótékony hatású, és itt most nemcsak az átmulatott éjszakák kellemetlen mellékzöngéire utalok. A hányás védekezés. Szervezetünk szembesül azzal, hogy valami rossz, valami mérgező, valami betegséget okozó anyag, vírus, baktérium van a gyomorban, amitől szabadulni kellene. Akinél ez működik, az a szerencsésebb alkat. Személyes tapasztalat, hogy a köznyelvben csak “hányós-fosós” vírusként aposztrofált betegség leggyorsabban a könnyedén hányó gyerekeknél zajlik le. Akinél már inkább a hasmenés dominál, általában elhúzódóbb a nyavalya. De akkor is szörnyű látni gyermekünket ilyen helyzetben. És akkor még nem is beszéltem arról, amikor a hányás valami komolyabb betegség tüneteként jelentkezik. Nézzünk a betegség mögé komolyabban.

A hányás ugyanis lehet valamilyen idegrendszeri betegségnek is a tünete. Ha agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás mellett jelentkezik, akkor általában magas láz is jár vele, és a hányások után elmarad a “kicsit jobban érzem magam, megkönnyebbültem” érzés. Fejet ért baleset után sem szabad félvállról vennünk a hányást. Visszatérő hányások, egyéb feltűnő tünet nélkül valamilyen fejben növő szörnyűséget is jelezhetnek. De erre ne is gondoljunk, szülőként különösen ne!  A legtöbb esetben tényleg csak egy szervezetünknek kedvező, enyhe bajról van szó.

Mit tehetünk? Az első hányás után le kell állítani az evést, ivást. Legalább egy-két óráig nem érdemes  sem enni, sem inni. Ehelyett négy, öt percenként egy-egy kanál hideg teát, vizet kell adnunk. Ha ugyanis nagyobb mennyiséget iszik a kicsi, akkor a gyomor érzékeli a feszülést, és újra  felküldi a cuccot a felszínre. A kanalas módszerrel, folyamatosan kevés folyadékot adva becsapjuk ezt az védelmi rendszert, és így van esély megelőzni a következő hányást.

Egy egyszerű vírus okozta hányásos betegségnél a gyógyszerektől nem sokat várhatunk. A B6 vitamin mögött sok lelkes támogató áll, de tudományos meggyőződés biztos, hogy nem. Izomba szúrt injekcióban adva kifejezetten gyermekellenesnek tartom. Ha durvul a helyzet és a kortyolgatás mellett sem áll meg a hányás, ne gatyázzunk, orvos kell, hogy lássa a gyereket. Ilyen helyzetben igazi biztonságot az infúziós kezelés adhat. Ettől, és általában a kórházi kezeléstől persze sokan tartanak. De ha kicsit is rezeg a léc, inkább korábban induljunk az orvosunkhoz, ügyeletre, mert a kiszáradás órák alatt is kialakulhat!

A bejegyzés szerzője Dr. Király Balázs, aki a Gyermekklinikáról ment el házi gyermekorvosnak a XV. kerületben található Zsókavár rendelőbe. Balázs mindenbe belevág ami új és a gyerekekért van.

Felelős Szülők Iskolája
  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.