Memóriatréning nyáron is – avagy játékkal tartsd karban az eszed!
Írta: Barkóczi Edit
A Piatnik Classic sorozata olyan klasszikus játékok új, szépen kidolgozott kiadását öleli fel, melyek évtizedek óta generációról – generációra öröklődnek. A Dáma, Malom, Lóverseny… játékok szabályait szinte mindenki ismeri, ahogy például a Sakkjáték szabályait is, de csak kevesen tudnak jól sakkozni!
Pedig a sakkozás nem csak játék, hanem sport és nevelési eszköz is!
Hollandia volt az első olyan ország, ahol az általános iskolai tantervbe bevették a sakkoktatást, később Izlandon és Svédországban is követték ezt a példát. Ennek oka, hogy széles körben felméréseket végeztek sakkjátékot rendszeresen tanuló és nem tanuló gyerekek közt. Megállapították, hogy a sakkozás fejleszti a gyerekek problémamegoldó képességét és logikus gondolkodását, a kombinatív készséget és az összefüggések felismerésének képességét, ami a divergens (több irányból történő megoldás keresés egy adott problémára) gondolkodás alapja.
Azt viszont kevesen tudják, hogy a sakkozás jó hatással van a gyerekek intellektuális fejlődésére, sőt személyiségformáló hatása is van! A sakkot rendszeresen tanuló – és játszó gyerekek, fiatalok jobban vállalták tetteik következményeit, gyorsabban mérlegeltek és oldottak meg felvetett problémákat. Erős versenyszelleműek voltak, mégis nagy tiszteletet mutattak versenytársaik iránt. Hiszen a számtalan gyakorló sakkparti lejátszása közben megtanulták azt, hogy ellenfelüket nem szabad lenézni. A sakkjáték kitartásra nevel, megtanítja a játékosoknak, hogy kritikus helyzeteket is meg lehet oldani és nem szabad a harcot az első sikertelenségnél feladni. A sakkjáték tanulásra nevel, mert csak gyakorlással, tanulással válhat valakiből jó sakkjátékos!