Mesefesztivál a Fonóban

Mesefesztivál a Fonóban

2015. április 18. (szombat) 15:30-tól

A mese gyógyír a léleknek és közös emlékezet. A Mesefesztiválhoz lehet csatlakozni egy-egy mesére, vagy akár egész napra is. Écsi Gyöngyi egy palóc népmesét hoz, amelyből megtudhatjuk, hogy mennyi bölcs döntést kell hozni az emberfiának ahhoz, hogy belekóstolhasson az élet vizébe. A MárkusZínház csodás bábokkal idézi meg Mátyás király történeteit. India a mesék hazája: Somi Panni társulatának előadásában bepillantunk az ősi indiai mesevilágba. Berecz András, a nemzet nagy mesélője nem másról mesél nekünk, mint magáról a mesemondásról; sok szívvel, végtelen derűvel és humorral, tengernyi bölcsességgel. Ágoston Béla a duda hagyományait idézi meg zenésztársaival; megszólalnak régi magyar népdalok és egy dudaverseny is.

15:30 Écsi Gyöngyi: Az élet vize és a halál vize (mese bábokkal)

17:00 MárkusZínház : Mátyás király szárnyai (bábelőadás)

19:00 Sivasakti Kalánanda Táncszínház (Somi Panni társulata): Indiai táncmesék

20:00 Berecz András: Mese a mesemondásról

22:00 Ágoston Béla és a Pipatórium: Monty Python csárdás (koncert)

Écsi Gyöngyi: Az élet és a halál vize

„Az élet és a halál vize” c. mesét a gömöri Hangonyban mondta el egykor Szilágyi Gusztáv. Az előadásban ötvöződik a bábjátékos – népdalénekes – mesemondó szerep. A kovácsoltvas díszlet, kendők, kesztyűbábok, maszkok segítségével az ősi magyar mitológiai világképben rajzolódnak ki a mese körvonalai. A tájegységhez tartozó nyelvjárás, népdalok és mondókák a mai paraszti gondolkodásmódot tükrözik, de magukban rejtik az ősi imádság, és a rejtőzés elemeit is.

Palóc népmese Jankó királyfiról és Tündérszép Ilonáról és arról, hogy mennyi bölcs döntést kell hozni ahhoz, hogy az emberfia belekóstolhasson az élet vizébe.

MárkusZínház: Mátyás király szárnyai

Több mint ötszáz éve ükapánk ükapja idején, egészen más világ volt Magyarországon. Ebből az időből maradt ránk híre és neve törökverő Hunyadi Jánosnak és az Ő fiacskájának, Mátyásnak. Nevelték tudósságra, bajvívásra… és egy napon a Duna jegén két angyal királlyá koronázta. Szilágyi Erzsébet és Hunyadi János emlékezik vissza nagy királyunk gyermekkorára, gyöztes csatáira, és lelkének égbe szállására…. Akkor még angyalok töltötték meg az eget, a kapukban sárkányok tisztelegve fújták a tüzet…

Hunyadi János: Pilári Gábor Blattner Géza Díjas; Szilágyi Erzsébet:
Vajda Zsuzsanna Blattner Géza Díjas; Színpadra állította és a bábokat életre kelti: Pilári Gábor és Vajda Zsuzsanna; Kovács Márton muzsikáját Pilári Lili Eszter szólaltatja meg.

Indiai táncmesék – Sivasakti Kalánanda Táncszínház Somi Panni társulata

India a mesék hazája. Az uralkodók okulásul, a balgák útmutatásul, a szerencsétlenek gondjaik enyhítésére hallgathatták és, persze, az indiai hagyományos előadó-művészetnek köszönhetően láthatták is a nekik szánt meséket. A híres indiai mesegyűjtemények, az eposzok, színpadi darabok bejárták a világot. A bharatanátjam, India legrégebbi klasszikus tánca, erősen támaszkodva a hagyományos ind színjátszás eszközeire, történeteket mesél el. Eszközei a kézjelek, a mimika és a mozgás. Bepillantunk tehát az ősi indiai mesevilág berkeibe. Szóval, tánccal, kézjelekkel mesélve beavatjuk a nézőt néhány régi indiai történet titkaiba.

Mesél: Somi Panni; Táncolnak: a Sivasakti Kalánanda Táncszínház táncosai
Zene: hagyományos indiai zene

Berecz András: Mese a mesemondásról

Berecz András, “ a nemzet nagy mesélője” nem másról mesél nekünk, mint magáról a mesemondásról; sok szívvel, végtelen derűvel és humorral, tengernyi bölcsességgel. A Kossuth-díjas Berecz András úgy tartja, hogy a mesemondó hivatása új életet lehelni a régi mesékbe, hogy a ma embere is értse meg az öregek nyelvét, a maga boldogulására használja a régiek bölcsességét, becsülje a rá hagyott örökséget.
„A varázslat a lényeg, ez nem színészi munka, nem egy betanult szöveg felmondása. Az emberek megérzik, hogy egy szabad, újrateremthető kultúra van a mese mögött, és hogy van egy nép, akinek a szavai nagyon fontosak.”

Ágoston Béla és a Pipatórium

A duda hagyományait bemutató műsorban megszólalnak egyházi népénekek, régi magyar népdalok és egy dudaverseny is. Zenészek: Ágoston Béla (duda, szaxofon, ének, havasi kürt), Móser Ádám (magyar, moldvai és isztriai duda, harmonika), Szabó Zoltán (magyar, macedón, bolgár és sokác duda, derbukka), Mazura János (tuba)

 www.fono.hu

Felelős Szülők Iskolája
  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.