Miért jó a diákmunka?
Írta: Balatoni József, Jocó tanár úr
Ilyenkor nyáron mindig eszembe jut, hogy milyen jó, hogy végre van nyaram. Mondjuk fura is, hogy nem kell csinálnom semmit. Találok is magamnak elfoglaltságot a kertben és bárhol, ahol munka van. De vissza a témához! 15 éves koromtól kezdve minden nyáron dolgoztam. Voltam rakodómunkás az akkor éppen áruszállítóként dolgozó édesapám mellett, voltam kőművessegéd – közismert nevén culáger, majd a vendéglátásban dolgoztam évekig a Balaton parton. Voltam pizzaszakács, konyhai kisegítő, majd pultos. Kemény nyarak voltak, de mindig örömmel gondolok vissza rá. Rengeteget tanultam belőle: többek között azt, hogy 16 óra betonozás után másnap nem tudok felkelni, vagy hogy a bunkó vendéget intelligensen kezelni a legjobb, mert csak kiakad rajta.
Viccet félretéve sokat fejlődtem nyárról-nyárra. Igen, voltak nehézségei, szenvedős pillanatai, de nagyon örülök, hogy így volt. Pedagógusként támogatom azt, hogy a diákok a nyári pihenés mellett dolgozzanak is. Nagyon fontosnak tartom a diákmunkát. Akkor is, ha a szülők olyan anyagi helyzetben van, hogy megtehetik, hogy pénzt adjanak a gyereküknek. Ne tegye, hanem engedje kicsit dolgozni!
Miért is?
1. Nagyon jó érzés dolgozni és megtapasztalni, milyen a munka világa.
2. A diák várni fogja, hogy iskolába mehessen.
3. Megtapasztalja, milyen érzés pénzt keresni és milyen jó érzés a saját pénzét elkölteni.
4. Felelősséget tanulhat és sok tapasztalatot szerezhet.
5. A későbbiekben fel lehet tüntetni az életrajzban, mint szakmai tapasztalat. A munkáltatóknál ez egy jó pont, hogy már diákként is dolgozott a jelentkező.
6. Nagyon sok embert ismerhet meg, akikkel meg kell tanulnia együtt dolgozni és alkalmazkodnia hozzá. És arra is rá kell jönnie, hogy a főnök… A főnök!
7. Kitűzhet maga elé egy célt, amit meg szeretne venni a pénzből, amit keres. Ha megveszi, sokkal jobban fogja értékelni, mintha csak simán megkapta volna.
8. Elkerülhető az, hogy nyáron unatkozzon.
9. Ha helyesen választják ki az arányt – 1 hónap munka, 1 hónap pihenés – akkor igazán élvezetes nyara lehet a diáknak.
10. Kicsit már felnőttnek érezheti magát, ami egy kamasz fiatalnak nagyon fontos dolog, hisz ez majd megkönnyíti a gyerekből felnőttbe való átmenetet.
11. Nem suli után, esetleg 20-25 évesen tapasztalja meg először, hogy milyen dolgozni és mi az a munka.
12. Rájön, hogy itt fel kell kelni, be kell menni és tenni kell. Esetleg minden nap ugyanazt. A szülőket is jobban fogja értékelni, tisztelni azért amit csinál.
13. Rávezetheti arra, hogy felnőttként mivel szeretne, vagy kivel nem szeretne foglalkozni.
Összefoglalva aki teheti, menjen egy kicsit dolgozni nyáron! A szülők pedig ne féltsék annyira a gyereküket, hogy nem engedik. Még ha negatív tapasztalata is lesz, az is tapasztalat.
Higgyék el, csak előnyei lesznek annak, ha gyerek kicsit dolgozik
rkép 1 : ujpest.hu, kép 2 : nyaridiakmunka.com